Wpis z mikrobloga

Ogromna nić widziana na Słońcu
Autor zdjęcia: Obserwatorium Dynamiki Słońca

Wielka, wyglądająca jak wąż, rozciągający się na połowę powierzchni Słońca nić uchwycona została 10 lutego 2015 roku przez Obserwatorium Dynamiki Słońca (Solar Dynamics Observatory - SDO). SDO odwzorowuje kolory w taki sposób, że zimniejsze obszary oznaczane są na zdjęciach ciemniejszymi kolorami, a cieplejsze - jasnymi. Zaobserwowany materiał to de facto, niesamowicie wielka chmura chłodniejszej materii utrzymująca się w słonecznej atmosferze, w Koronie słonecznej. Rozciągnięta nic, zwana przez naukowców słonecznym filamentem, ma więcej niż 700 000 km długości. Jest to więcej, niż długość 67 ziemskich równików. Filamenty mogą być widoczne przez kilka dni zanim zanikną całkowicie. Jednak czasami udaje im się wydostać w przestrzeń kosmiczną, wyrzucając ze sobą materię słoneczną. Powstały w ten sposób deszcz może powrócić na powierzchnie słońca, ale może również ulecieć w przestrzeń kosmiczną tworząc chmurę zwaną jako Koronialny wyrzut masy. SDO uchwycił zdjęcia filamentu na wielu różnych częstotliwościach, każde uwydatnia materię o innej temperaturze. W ten sposób naukowcy mogą dowiedzieć się więcej co powoduje takie, jak uchwycona na zdjęciu, struktury oraz po prostu mogą je katalogować i oznaczać wg rodzajów.

Wystrzelony 11 stycznia 2010 roku (dokładnie 5 lat temu!), przy pomocy rakiety ULA Atlas V, Satelita Obserwatorium Dynamiki Słońca służy do ciągłej obserwacji Słońca i dostarczenia informacji niezbędnych do zrozumienia jego wpływu na Ziemię, statki kosmiczne, satelity oraz astronautów żyjących w kosmosie.

Jest to kolejny wpis o satelicie SOD w tym tagu. Poprzednie:
13 stycznia 2015
07 listopada 2014
Jeden z pierwszych wpisów bez daty

Zdjęcie tego słonecznego artefaktu zostało również Astronomicznym Zdjęciem Dnia NASA.

Zapraszam do obserwowania tagu #zdjeciednianasa, gdzie pojawiają się tłumaczenia z bloga NASA z wybranymi zdjęciami dnia. Zdjęcie pochodzi z 10 lutego 2015 r.

r.....7 - Ogromna nić widziana na Słońcu
Autor zdjęcia: Obserwatorium Dynamiki Słońc...

źródło: comment_h4pzGzCIJRJMlVoPUnm5u1VgzCsB5v5K.jpg

Pobierz
  • 3
@Jogibabu: Rzeczywiście masz rację! Źle przetłumaczyłem dwie rzeczy!
Po pierwsze w oryginale było 533 000 mil co daje około 855 000 km (ja wziąłem długość tego filamentu z wczorajszego astronomicznego zdjęcia dnia),
A dwa i to jest 67 "Earths lined up", co znaczy 67 Ziem ustawionych w linii, co znaczy że jest dłuższa niż 67 * 6 371 = 853 714 km.
Dzięki wielkie! ( ͡° ͜ʖ ͡°