Wpis z mikrobloga

Dlaczego niewidzialne ręka rynku nie wykształciła jawności badań farmakologicznych i co roku miliardy dolarów są marnowane przez firmy biotechnologiczne na badania które inna firma już zdążyłą ukończyć z negatywnym skutkiem ale o których nie informowała nikogo by konkurencja zmarnowałą pieniądze i była mniej konkurencyjna. Ile już pieniędzy zmarnował "wolny rynek informacji" i dlaczego znowu państwo musi to naprawiać w projektach egzekwowania upubliczniania danych by rynek nie wyrzucał pieniędzy w błoto.

#ekonomia #polityka #wolnyrynek #kapitalizm #libertarianizm #neuropa
  • 15
@madry_i_mieciutki: Ja znam te zagadnienia, ale pytam wolnorynkowych fanatyków którzy zdają się nie zauważać żadnych wad, lub nie czytając krytyków poprostu ich nie znają.
@redrubies: Zmieni to że pieniądze nie zostaną zmarnowane w powtarzanie badań ktróre dąły negatywny rezultat.
@Epoche: odpowiedź wolnorynkowych fanatyków będzie najprawdopodobniej brzmiała: nie masz podstaw do twierdzenia, że w przypadku regulacji, alokacja byłaby bardziej efektywna. Potrzeba na to badań empirycznych, ale nikt ich nie przeprowadzi, więc po co spierać się na teorie i domysły w internecie w niedziele, gdy można swój czas spożytkować na coś lepszego (jest dużo ciekawych alternatyw, ja np. czytam książkę).
Nie twoje zmarnowane pieniądze, nie twój interes my friend.

@milordzie: Nie jestem egoistą którego interesuje tylko żebym ja nie stracił. Interesuje mnie utylitarne cele takie jak kondycja gospodarki. Pozatym kondycja innych wpływa także na kondycje moją, od sytuacji finansowych gdzie dobrze jest dla mnie jak inne podmioty są w dobrej kondycji finansowej z którymi współpracuję, aż po sytuacje społeczną gdzie na mój los, życie i bezpieczeństwo wpływa kondycja innych ludzi, nic
@Epoche:

co roku miliardy dolarów są marnowane przez firmy biotechnologiczne


Podobno pieniądze na R&D nigdy nie są zmarnowane.

o których nie informowała nikogo by konkurencja zmarnowałą pieniądze i była mniej konkurencyjna


Nie widzę w tym problemu, konkurencyjna firma podejmie badania tylko wtedy gdy stwierdzi, że jej się to opłaca i najpewniej weźmie pod uwagę ryzyko z nimi związane. Ich pieniądze, ich sprawa.

dlaczego znowu państwo musi to naprawiać w projektach egzekwowania
@wdowapotedlarzu: Nie pomogłeś, zamiotłeś problem marnowania pieniędzy na powtarzanie badań.

firmy nie będą podejmować kosztownych i ryzykownych badań w nadziei, że przeprowadzi je konkurencja a oni za darmo skorzystają z wyników.

Mowa o badaniach bez skutku. Korzyścią jest nie marnowanie po raz kolejny pieniędzy. By coś odkryć i zarobić nadal muszą podejmować badania.
@Epoche:

Mowa o badaniach bez skutku.

Nie ma badań bez skutku. Badania zawsze poszerzają wiedzę.

By coś odkryć i zarobić nadal muszą podejmować badania.

Ale dzięki upublicznianiu danych takich badań zarobią mniej bo konkurencja za darmo skorzysta z owoców ich pracy co z kolei sprawi, że firmy będą mniej chętne takie badania przeprowadzać.
@wdowapotedlarzu: W nauce nonprofit utrzymywanej z budżetu nie ma marnowania pieniedzy na powtarzanie badań gdy inny zespół nonprofit już badania zrobił i opublikował. Nie ma także obaw że laboratorium nonprofit będzie zaniechało badań w oczekiwaniu na niepowodzenia konkurentów. Będzie synergia badań a nie rozparcelowana prywatna wiedza. Nie trzeba budować konkurencyjnego zderzacza hadronów za 4miliardy dolarów tylko dlatego że jest prywatny razem z wiedzą z niego otrzymaną.