Wpis z mikrobloga

to lepiej pić z matero czy z palo santo


@CarlGustavJung:

Matero to nazwa określająca naczynie, palo santo to materiał z którego może być wykonane.

Może być matero z drewna (np. gwajakowca lekarskiego, bursera graveolens zwanego palo santo, a także z algarrobo, palo de rosa, lapacho, drewna cytrynowego), z owoców dzbaniwa kalebasowego (zwanych kalebasami lub tykwami)[1], z metali (stal, srebro) i ceramiki [cyt. Wikipedia].

Co do działania to nie ulega ono zmianie.
  • Odpowiedz
@Raffael: Tak, wiem co to matero, pomyliłem się, oczywiście chodziło mi o tykwe. Generalnie pytanie sprowadza się do: czy bardziej efektywne (pobudzające) jest picie yerby z naczynia 100ml z ilością suszu 3/4 czy z dużego naczynia 400ml z ilością suszu 1/2. W tym 1 będzie także więcej zalań itp.
  • Odpowiedz
@CarlGustavJung: Więcej suszu, więcej kofeiny. Mniej suszu, mniej kofeiny. Działanie chyba bardziej uzależnione jest od przyswajalności kofeiny przez organizm danego dnia, a na to wszystko ma znaczenie pogoda, jedzenie, nawet godzina wypicia pierwszego naparu. Raz możesz wypić 8 zalań z dużego i nie poczuć nic, a raz z małego po 2 zalaniach klepnie Cię na orbitę. Sam piłem kiedyś z dużego materka i bardzo szybko przyzwyczaiłem się do działania, więc picie
  • Odpowiedz