Wpis z mikrobloga

@ciasteczkowy_potwor:
mógłbyś wytłumaczyć tak jak dla największego debila? wiem, że poślizg, wiem, że jak poślizg=0 to B=0 więc F=BIL=0, znam charakterystyki, ale mam problem z tym wirnikiem. co znaczy zasilam w prądnicy?
@ciasteczkowy_potwor
Nie do końca tak to wygląda.
@miud
W silniku indukcyjnym asynchronicznym zasilasz uzwojenie stojana, w wirniku indukuje się prąd, a poślizg wprawia wirnik w ruch obrotowy (takie łopatologiczne wyjaśnienie).
W przypadku pracy prądnicowej musisz sprawić by wirnik obracał się szybciej niż prędkość synchroniczna (poślizg<0, charakterystyka ze zdjęcia) wtedy staje się prądnicą, zaczyna oddawać moc czynną do sieci ale nadal pobiera moc bierną potrzebną do powstania zmiennego pola.
Z tego co pamiętam
Pobierz MagicznyCzarodziej - @ciasteczkowy_potwor 
Nie do końca tak to wygląda.
@miud
W si...
źródło: comment_G7uSmVeVwQEG5r3ZM18IceFi3hzT8vSz.jpg
@miud: Może dlatego, że gubicie się w terminologii? Silnik indukcyjny to temat szeroki, i dzieli się na takie:
1) asynchroniczne, czyli takie które NIE MAJĄ UZWOJENIA W WIRNIKU (tzn nie mają takiego wprost, nawijanego, podłączanego i wyprowadzonego - jedynie jest to zwój zwarty, klatka aluminiowa itp).
2) synchroniczne, czyli takie, które mają w wirniku uzwojenie wyprowadzone na zewnątrz, i można/trzeba je zasilać.

W obu typach silnika mamy sytuacje taką, że dookoła