Wpis z mikrobloga

Wykopki! Szukam pomocy w podjęciu decyzji, a w zasadzie szukam propozycji!

Otóż chciałem sobie postawić NAS-a w mieszkaniu. Wykop jako skarbnica wiedzy i ludzi, którzy znają się na wszystkim i na wszystkich na pewno będzie w stanie mi pomóc w wyborze, nieprawdaż?:>

Generalnie przeznaczenie typowo domowe - przechowywanie filmów, seriali oraz całej masy innych różnych rzeczy. Zastanawiam się nad opcją zbudowania tego czegoś samemu, albo kupna gotowca - obie opcje wchodzą w grę.

Będzie podpięty do routera przez kabel, a urządzenia w sieci komunikują się raczej po WiFi (laptop, TV). Jest możliwość by taki NAS był serwerem multimedialnym, coby Sony działał z Sony TV?

Pomożecie?

#nas #technologia #wykopuczywykopbawi #yolo
  • 17
@travikk: NASy z reguły mają wbudowane serwery DLNA czy po prostu strumieniowanie multimediów. Bez problemu będzie to działać po sieci lokalnej.

Ze swojej strony mogę jedynie odradzić zakup tańszych modeli QNAP - często tracą ustawienia macierzy i się po prostu wysypują (trzeba od nowa stawiać macierz, co wiąże się z formatem.
@travikk: Mam w domu Zyxel NSA310 (bez S). Prosty, jednokieszeniowy NAS, postawiłem na tym debiana więc możesz zrobić prawie wszystko, do tego jest dość popularny w sieci więc i support jakiś jest. Mam na tym odpalone DLNA, Transmission, mysql z phpem do menadżera plików przez HTTP, jakiś serwer FTP. Wszystko śmiga ;)
@travikk: Zapomniałem dodać. NSA podłączone jest kablem do routera, telewizor LG, laptopy po Wifi. Generalnie transfer filmów w Full HD się wyrabia bez problemu, ale wąskim gardłem jest tu zdecydowanie router - maksymalna prędkość przesyłania to ok 10MB/s. A, i jeśli będziesz szukać tego modelu, to zwróć uwagę żeby to był 310 ale bez S, bo na S-ce nie postawisz debiana. Ma kilka hardwarowych różnic. Są też fajne NASy, od Dlinka
NSA podłączone jest kablem do routera


@karolp1993: Hehe to aż tak, jesteś z USA? ( )

Mam już parę lat Synology Disk Station DS212j i nie wyobrażam sobie nic lepszego! Wsparcie jakiego nigdy żaden Androjd nie uświadczy, ciągłe aktualizacje i wyraźny rozwój. Odkąd jest CloudStation można stawiać sobie własnego niezależnego od niczego "Dropboxa". Coś niesamowitego!

@travikk: A teraz cenna uwaga! ABSOLUTNIE NIE kupuj nic z
@Saeglopur: na Zyxelu ownClouda można też postawić bez problemu. Racja - może i wersja z dwoma zatokami lepsza, zawsze to większe bezpieczeństwo. Ja suma sumarum jestem zadowolony, spełnia wszystkie moje wymagania ;)
@karolp1993: z tego co wyczytałem, to żeby bootować z USB w tym NASie trzeba przylutować TTL 3.3V. Serio przez to wszystko przechodziłeś?
Widzę, że 320 posiada już furtkę, i wystarczy kupić kabelek i go podpiąć...
@travikk: Ja kupiłem jakiś stary nokiowy kabelek, podpiąłem pod płytę główną serwera, z pendrive zainstalowałem debiana. No i bootowanie mam z dysku, z tego co pamiętam żeby bootować z USB trzeba zaaktualizować U-Boota (serwerowy BIOS).
@travikk: ja mam Synology DS214 Play i jestem bardzo zadowolony. Dwie zatoki, na razie mam tylko jeden dysk, później planuję dokupić drugi. Przede wszystkim Synology ma najlepsze wsparcie, świetny system i częste aktualizacje. Jednak największym plusem dla mnie jest, że ten NAS osiąga ponad 100 MB/s R/W. Oczywiście po kabelku.
Zwróć uwagę czy Twój router ma gigabitowe porty.

Czytałem też, że na takich samoróbkach często rozlatuje się RAID (jeśli w ogóle