Wpis z mikrobloga

#bookchallenge #ksiazki #bookchallenge2015

Tytuł: Pamiętnik więźnia
Autor: Feliks Dzierżyński
Stron: 100
Licznik:13/48
Opinia: Wspomnienia Dzierżyńskiego z pobytu w wiezieniu w latach 1908-1909. Literacko bezwartościowe, jednak daje pogląd na to jakie cechy miała jego osobowość. Uważam to z dobrą, choć nieobowiązkową zakąskę przed oficjalnymi biografiami.

Tytuł: Bóg nigdy nie mruga
Autor: Regina Brett
Stron: 320
Licznik:14/48
Opinia: Zgodnie z opiniami miało to być coś świeżego w temacie samorozwoju. Niestety, to zwykły coaching, dla niepoznaki polany religijnym sosem. Nie neguję, że komuś lektura mogła pomóc. Większość rad jest trafna i sensowna, jednak jednocześnie jest to zbiór oczywistości.

Tytuł: Wałkowanie Ameryki
Autor: Marek Wałkuski
Stron: 312
Licznik:15/48
Opinia: Ciekawy, obszerny i przekrojowy reportaż o USA, napisany przez wieloletniego korespondenta Polskiego Radia. Wiele danych liczbowych, wiele ciekawostek, jednak ostatecznie brak mi wejścia nieco głębiej w tematy związane z życiem zwykłych ludzi. W Wałkowaniu Ameryki autor skupia się na przeciętnym Smithie, czyli na nikim, bo przy zróżnicowaniu społeczno-kulturowym USA przeciętny Smith istnieje jedynie na papierze.

Tytuł: Wilki Dwa
Autor: Szustak/Friedrich
Stron: 288
Licznik:16/48
Opinia: Wilka Dwa to zapis dyskusji jaka odbyła się między o. Adamem Szustakiem a Robertem Friedrichem (znanym również jako Litza). O. Szustak to ksiądz, który o religii mówi w sposób pozwalający na wyciągnięcie uniwersalnych, pozareligijnych wniosków. Jednak w przypadku tej książki trudno oderwać się od religijnego kontekstu. Nawet kiedy Szustak zmierza w kierunku ciekawych, filozoficznych rejonów, to Friedrich swoimi wtrąceniami wszystko banalizuje. Jestem lekko rozczarowany. Jeśli Szustak, to tylko solo.
  • Odpowiedz