Wpis z mikrobloga

Cześć, Mireczki. Lubię Was bardzo, więc mam do Was prośbę - DBAJCIE O SWOJE PIĘKNE BIODERKA. W ramach zajęć na studiach miałam okazję wczoraj z odległości metra oglądać operację wymiany stawu biodrowego. Brrr. Nie. Nie. Nope. Jeśli śmieszkuje tu jakiś chirurg, anestezjolog czy inny Dzielny Człowiek współuczestniczący w operacjach, to może mnie wyśmieje za miękkie kolanka i blade lico, ale dla mnie obserwacja wydłubywania kości z czyjejś nogi i wbijanie młotkiem trzpienia protezy w kość udową to po prostu za dużo.

#nope #wum #fizjoterapia
  • 12
@Stach93: Ogólnie mówiąc, poprzez aktywność fizyczną, lub jeśli jakiś problem ze stawem biodrowym już jest - wykonując ćwiczenia nakierowane na konkretną przypadłość. Najczęstszą przyczyną wymiany stawu są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, a żeby ich uniknąć, należy (przede wszystkim) uprawiać sport w umiarkowanych dawkach (czyli nie wyczynowo, bo to z kolei prowadzi do przeciążeń. Też niedobrze.).
@Louretta: powiedziałbym, że jazda na rowerze to jest raczej całkiem dyskfunkcyjne ćwiczenie w kontekście zdrowej biomechaniki ciała ludzkiego (w długiej perspektwie oczywiście)
Pływanie super, bieganie też, ale pod bardzo wieloma "ale" (jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów i nie ma się w sumie dziwić, dlaczego).

Jesteś fizjoterapeutką?

a w jakim sensie dbajcie? jak o nie można dbać?


@Stach93: siedzący tryb życia to najgorsze, co może spotkać ludzki układ mięśniowo-szkieletowy.

a jeśli
@Vonsatch: Tak naprawdę można by powiedzieć, że każdy sport w długiej perspektywie jest szkodliwy, jeżeli jest uprawiany w nieprawidłowy sposób lub zbyt intensywnie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem tytuł zdobędę za ok. pół roku, póki co studentka ;) A Ty?