Wpis z mikrobloga

Zainspirowany jękami że jak to można nie umieć żyć za 3 000 netto proszę o protipy finansowe bo nie umiem odkładać sałaty.

Zarabiamy łącznie z dziewczyną ok 6 200 netto. Kredyty pochłaniają 2 000. Opłaty (internet, prąd, gaz, czynsz, szkoła angielskiego) wynoszą 1 000 zł. Gaz do samochodu 200 zł. Wychodzi na to, że powinno nam zostać ok 3 000 na czysto, ale zazwyczaj jesteśmy na styk.

Proszę o jakieś uniwersalne porady jak oszczędzać, ale nie dziadować (nie znoszę tego) bo na to nie dam rady się przestawić.

Krótko o nas: lubimy jesć droższe, pełnozioarniste pieczywo zamiast tej białej kajzerkowej tektury.Taniej szynki nie tknę bo smakuje jak guwno. Wybieram cheddar zamiast goudy, wolę porządny, regionalny browar niż siki. Prędzej zjem hummusa niż pasztet. Nie kupuję taniej chemii gospodarczej bo jest #!$%@? (polecam przeprać ciuchy w markowym płynie do płukania i w tym tańszym z auchana czy innego tesco) itp. Generalnie wolimy jakość niż cenę. Da się pogodzić taki styl życia z centusiowym podejściem?

#finanse #finansedomowe #wydatki
  • 10
  • Odpowiedz
@mateosz: odkłądacie 2 tys /mc, to całkiem sporo - 30% waszych dochodów. 3000 na czysto wyjdzie jak nie będziecie żarli, zrezygnujecie z komórek i debilnych wydatków (gadżety, kosmetyki, chemia) będzie ciężko. chcecie oszczędzić, to zmieńcie sklep na biedrę albo lidla.
  • Odpowiedz
@mateosz: Generalnie nie. Generlanie jak mało zabierałem to mogłem odstawić sobie piwo i życie toczyło się nadal. Generalnie jadałem tyle ile potrzebowałem, a nie tyle by się nażreć jak świnia. Generalnie umiem być skromny i się dostosować, a nie żyć ponad stan - nie kupuje zbędnych ciuchów, kosmetyków, gadżetów. Nie starcza ? Ograniczam. Nie umiem? Jęczę że "nie bede dziadował". Co Ty wiesz o dziadowaniu ;)
  • Odpowiedz
@mateosz: Da się, na dobre jakościowo żarcie i chemię powinno wystarczyć 1k miesięcznie.
Czyli teoretycznie powinno zostać wam jakieś 2k na przyjemności (jakies wyjścia do kina, restauracje, koks i lasery) lub odłożenie :)
  • Odpowiedz
@mateosz: wydajesz 3k miesięcznie na dwie osoby na jedzenie? czy co miesiąc kupujecie ciuchy, perfumy, kosmetyki, wyjścia do kina czy co? Bo przejeść taką ilość kasy to trzeba serio umieć;p albo zamawiacie żarcie na wynos i jecie w knajpach:p
  • Odpowiedz
@Mysiunia_: Nie no, nie przejadamy 3 tysi. Ale faktycznie często zamawiamy żarcie, lubimy też wyjść do lokalu. Ponadto a to samochód lub coś w domu się zepsuje, a to wieczyste użytkowanie gruntu trzeba zapłacić, a to niedopłata za wodę, a to wesele, a to na łyżwy idziemy, a to książka, a to nasze zainteresowania ciągną kasę, a to gadżet na allegro kupimy, a to fryzjer, a to ciuszek, a to siłka,
  • Odpowiedz