Wpis z mikrobloga

2 lata temu wojska francuskie zaczeły interwencje w Mali

Wojna w Mali ma charakter wojny domowej, gdyż przeciwko sobie walczy armia malijska i Tuaregowie - lud berberyjski mieszkający na Saharze, któy rozpoczął rebelię. Berberowie ścierali się również z islamistami, którzy pokonali rebeliantów i zastąpili ich w walce z rządem Mali. W 2009 roku w Mali podpisano ustalenia pokojowe, co 3 lata później Tuaregowie złamali, atakując wojsko.
Nieprzygotowane malijskie siły, straciły kilka miast. Żołnierze, którzy utracili po tych zdarzeniach zaufanie do swego zwierzchnika - prezydenta Toure, obalili go. Mali musiała dodatkowo zmierzyć się z sankcjami, które nałożyły niektóre kraje. Powstańcy tuarescy wykorzystali ten moment do kolejnych ataków. Wiosną 2012 zajęli między innymi miasto Kidali. To wydarzenie rozochociło Tuaregów i ogłosili zwycięstwo i niepodległość swego regionu - Azawadu w północnej części Mali.
2 miesiące później nowe państwo zaatakowali islamiści. Al-Ka'ida Islamskiego Maghrebu ogłosiła panowanie szariatu na zajmowanych przez siebie ziemiach. W obawie przed rozszerzeniem działalności tej filii znanej organizacji, niektóre kraje europejskie we współpracy z Mali i innymi krajami Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, zaplanowały pokonanie islamskich grup. Zimą 2012 plany zatwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dzień później zakończyły się bitwy między islamistami a Tuaregami.
10 stycznia 2013 rozpoczęły się akcje malijskich żołnierzy. Powstańcy zajęli miasto Konna i dzień później na sygnał prezydenta Mali, ostrzał rozpoczeły siły francuskie. Francuskie siły powietrzne rozpoczeły bombardowania dżihadystów, by zamknąć ich drogę na południe. Równocześnie atakowano grupy skumulowane na północy co pomogło w odbiciu miast.

Akcje Francuzów nazwano Operacją Serwal. 11 stycznia 2013 rozpoczęły się bombardowania. Celem operacji było zdobycie północnej części kraju, któa wcześniej ogłosiła niepodległość a została podbita przez inne grupy rebielienckie - islamskie. Szefem operacji jest Edouard Gillaud. Nazwa serwal pochodzi od drapieżnika, który występuje na pustyni.

W pierwszych dnia akcji, udział brały tylko 2 samoloty typu Mirage, które startowały w jednostce w Czadzie. Ponadto inne jednostki latające, takie jak cysterny. 2 dni po rozpoczęciu operacji, doleciały 4 mysliwce. Następnie 2 helikoptery, które szybko wycofano z powodu usterek. Na lądzie działało 750 żołnierzy.

Opercja Serwal trwa nieprerwanie od 11 stycznia 2013. Walki odbywają się w północnym i środkowym Mali. Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia akcji było zajęcie Azawadu przez Tuaregów i islamistów. Główne siły operacji wspierane są przez Francję, wspieraną przez Mali i Czad. Ich przeciwnikami są islamiśći z Ansar ad-Din, Al-Ka'idy Islamskiego Maghrebu oraz Ruch Na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej.
Głównym dowódcą sił Serwalu jest Francois Hollande, natomiast przeciwników prowadzi do boju Ijad ag Ghali - mało znany aktywista islamski. Koalicja rządowa jest zdecydowanie liczniejsza niż rebelianci. Do tej pory straty po stronie powstanców również są o wiele większe, gdyż około 6 razy większe.

#afryka #europa #mali #islam #francja #wojna #polityka #pamietajohistorii
Lele - 2 lata temu wojska francuskie zaczeły interwencje w Mali

Wojna w Mali ma ch...

źródło: comment_6qZOWy2nF0kDpLc3WxZ1DQbHBzxLh0QL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz