Wpis z mikrobloga

409 - 4 = 405

‘Catch 22’ [„Paragraf 22”]
Joseph Heller
Powieść, satyra

Powieść opowiada o amerykańskich lotnikach, pilotach bombowców, którzy stacjonują we Włoszech w końcowym stadium II Wojny Światowej w Europie. Wojna przedstawiona jest jako zbiorowe szaleństwo. Temu szaleństwu towarzyszą mniejsze akty szaleństwa, absurdalne, humorystyczne i niewiarygodne, ale wszystko opisane jest tak, że autorowi udało się mnie przekonać, że takie rzeczy mogły faktycznie mieć miejsce. W końcu w perspektywie wojny, czyli wielkiego szaleństwa, kupno jajek 5 centów za sztukę i sprzedaż za 4 centy (z zyskiem!) to nic takiego. Opis zdarzeń pozbawiony chronologii jeszcze bardziej napędza moim zdaniem poczucie groteski i zwariowania.
Powieść w wielu punktach jest naprawdę zabawna. Chwile później autor przypomni nam jednak brutalnie, że jesteśmy na wojnie, doprowadzając nas prawie do łez – już nie ze śmiechu.
Ocena 22/22

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Pekin i Szanghaj, dwie głowy chińskiego smoka”
Adrian Geiges
Podróżnicza

Książka napisana przez autora, który wiele lat mieszkał w obu z tytułowych metropolii. Porównuje podejście do życia mieszkańców obu miast, charakterystyczny i bardzo odmienny klimat obu tych miejsc. Te różnice są powodem ciągłego przekomarzania i rywalizacji mieszkańców obu miast. Można to porównać do Krakowa i Warszawy na naszym podwórku, ale na znacznie większą, bo w końcu chińską skalę.
Jak na kogoś, kto mieszkał w tych miastach tyle lat, to autor podaje zaskakująco mało interesujące fakty, które znane są osobom głębiej zainteresowanym Chinami. Fatalna korekta książki, mnóstwo błędów w druku i chińskiej transkrypcji.
Słabo.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
‘The Martian’ [„Marsjanin”]
Andy Weir
Science Fiction

W bookmeterze napisano o tej książce już praktycznie wszystko. Podpisuję się pod wszystkimi pozytywnymi opiniami.
Ciężko mi było jedynie uwierzyć w ciągły dobry humor Marka. Czy bohater naprawdę nie miał żadnej chwili załamania? OK, może miał ale nie zapisał tego w dzienniku. Swoją drogą szkoda, trochę zbyt ubogi portret psychologiczny bohatera.
Tak czy inaczej, książkę trudno odstawić! Nic mnie tak nie wciągnęło od bardzo dawna.
8/10

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Mesjasz Diuny”
Frank Herbert
Science Fiction

Drugi tom Diuny. Tutaj też nie trzeba się specjalnie rozpisywać, czym jest Diuna każdy wie. A jest to coś wspaniałego. W tej części Herbert wyraźnie chce wprowadzić czytelnika w szerszą perspektywę polityczną i obyczajową panującą w uniwersum. Lubię to, i chociaż książka nie zapiera tchu jak pierwsza część, to widać tu znacznie dokładniejszy pomysł na świat i rządzące nim relacje – a właśnie ten świat zainspirował tak wielu późniejszych twórców książek, gier i filmów.
8/10

W kwadratowych nawiasach podaję tytuł polski, jeśli czytałem w innym języku.
Wydawnictwo Rebis pięknie cykl Diuny wydało.
#bookmeter
Pobierz S.....v - 409 - 4 = 405 

‘Catch 22’ [„Paragraf 22”]
Joseph Heller
Powieść, satyr...
źródło: comment_OXNCRabRN4Z5vELULNsD7yXd7e1tMSyo.jpg
  • 5
@Siganiv: jedną z zalet "Marsjanina" jest to, że nie ma po raz pierdylionowy tego samego schematu z bohaterem co to się znalazł w ciężkiej sytuacji i płacze jak to mu ciężko aż się w końcu zbiera i walczy z przeciwnościami.
@severian: Jeśli nie porwało, to chyba bym skończył na pierwszej części. Tę książkę można z czystym sercem potraktować jako pojedyncze dzieło i na tym poprzestać. Mnie spodobał się świat, więc pewnie będę śledził dalsze wydarzenia, lepiej i gorzej napisane.

@rudy2007: Lubię mocne strony klasycznej literatury, w tym bogate portrety bohaterów i piękny język opisów. Właśnie te dwa punkty odjąłem w ocenie, więc wyszło 8.

Trzeba jednak zauważyć, że pierwszy raz