Wpis z mikrobloga

@MMaros: W sumie przyjrzyj się temu, że funkcje charakteryzują się tym samym tempem wzrostu. Jeśli obliczysz różniczkę, to z powrotem ją całkuj i okaże się, że uzyskane funkcje będą różnić się stałą. :P
  • Odpowiedz
@MMaros: na chłopski rozum:
1. prosta prostopadła do stycznej w punkcie, czyli prostopadła do pochodnej (jedyny problem to w punkcie zero, ale możesz nim się zająć osobno, bo jest trywialny).
2. mając prostą i odległość można wyliczyć wektor przesunięcia zależny od x.
3. mając taki wektor przekształcamy funkcję dokonując "translacji" (cudzysłów konieczny - nie będzie to przekształcenie liniowe).
na oko powinno działać.
  • Odpowiedz
@prusi: @MMaros: @mamapoth: Widzę, że mnie Mirkotycy ubiegliście. Nie ma funkcji kwadratowej równoodległej w każdym punkcie od zadanej. Wyznaczony zbiór punktów równoodległych może być dopasowany wielomianem wyższego rzędu. Lecz w takim razie wyznaczanie takiej funkcji analityczne będzie uciążliwe. Klepnąłem trochę kodu, który rozwiązuje to zagadnienie - można się pokusić o wyznaczenie formuły pozwalającej wyliczyć współczynniki funkcji kwadratowej najbliższej równoodległej od zadanej, albo funkcji wyższego rzędu dokładnie
kadetPirx - @prusi: @MMaros: @mamapoth: Widzę, że mnie Mirkotycy ubiegliście. Nie ma ...

źródło: comment_SxG2jJnV6sGCbMXYjqBDL3VvhdlQlpjt.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Lecz w takim razie wyznaczanie takiej funkcji analityczne będzie uciążliwe.

@MMaros: @kadetPirx: Nie uciążliwe:
Parabola: f(t) = (t, -1/7t^2+16) dla t∈ℝ
Wektor styczny: (1,-2/7t)
Wektor prostopadły: (2/7t,1)
Wersor prostopadły: w(t)+(2/7t,1)/√((2/7t)²+1)
Krzywa równoległa: f(t)+c*w(t) dla dowolnego c.
  • Odpowiedz