Wpis z mikrobloga

Wysokiej jakości zdjęcie Galaktyki Andromedy zrobione przez Kosmiczny teleskop Hubble'a
Autorzy: J. Dalcanton, B.F. Williams, L.C. Johnson, zespół PHAT oraz R. Gendler

Najlepszej jakości zdjęcie jakie wyszło spod zwierciadła Kosmicznego teleskopu Hubble'a, tak formalnie można opisać to przyciągające wzrok zdjęcie Galaktyki Andromedy (M31). Chociaż obiekt ten jest oddalony od Drogi Mlecznej o ponad dwa i pół miliona lat świetlnych, to Teleskop Hubble'a jest wystarczająco silny by rozpoznać pojedyncze gwiazdy w tym ciągnącym się na 61 000 lat świetlnych galaktycznym naleśnikowatym dysku. Zdjęcie takie jest wyzwaniem podobnym do tego jakie napotkamy robiąc zdjęcia ziarenkom piasku na plaży. Liczba gwiazd na tym zdjęciu wynosi ponad 100 milionów, chociaż niektóre z nich są widoczne jako jedna z tysięcy gromad.

Ta ambitna fotograficzna kartografia Andromedy prezentuje nowe podejście do prezentowania dużych galaktyk spiralnych, a należy wspomnieć, że ten typ galaktyk dominuje we wszechświecie, w którym jest ponad 100 miliardów wszystkich galaktyk.
Nigdy wcześniej astronomowie nie byli w stanie dostrzec pojedynczych gwiazd znajdujących się na tak dużym obszarze wewnątrz innej galaktyce spiralnej.


Kosmiczny teleskop Hubble'a jest efektem współpracy międzynarodowej pomiędzy NASA i ESA, a zarządzany jest przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda (to samo centrum, które wspominałem w przedostatnim wpisie i które wysyłało w kosmos koty!). A działaniami naukowymi zarządza wydział Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore.

Więcej informacji na temat tego zdjęcia, w tym również jak zostało zrobione, można znaleźć tutaj.

#zdjeciednianasa #mirkokosmos #kosmosboners #zdjecia

Zapraszam do obserwowania tagu #zdjeciednianasa, gdzie co jakiś czas będą się pojawiały tłumaczenia wpisów z blogu NASA z wybranymi zdjęciami dnia. Wpis do dzisiejszego zdjęcia, 06 stycznia 2015 r.

Mam do Was pytanie, jak wielu osobom przeszkadza publikowanie tych wpisów pod tagiem #mirkokosmos? Nie wiem kto jest autorem i właścicielem tagu, ale wszystkie głosy krytyki przyjmuje pod wpisem lub jako PW.
Pobierz r.....7 - Wysokiej jakości zdjęcie Galaktyki Andromedy zrobione przez Kosmiczny teles...
źródło: comment_Abl2tSXkwj2m1eeXHWDWM3UmpA5D4Eif.jpg
  • 5