Wpis z mikrobloga

Po dość długiej przerwie, spowodowanej m.in. Świętami, na blog trafił właśnie kolejny tekst. Ale żeby nie było - dość długi :)
Jak dobierać fonty czyli o dobieraniu, łączeniu i unikaniu fontów.

Zapraszam również do lajkowania o tu - facebook
Taguję:
#typografia #design #grafika
i jeszcze #michalodesignie do obserwowania lub czarnolistowania

Wołam zainteresowanych:
@Artysta89 @Herlequin @dobrywieczor @Skaje @barteo24 @wojci3ch @project @siepet @krysc4d @jaywalker @Fajcyk @faun69
Chętni mogą się dopisać :)
  • 19
@Micki: nie ma sprawy :)
@faun69: Comic Sans jest wszędzie. Niestety.
Papyrus jako część dobrze opracowanego logo może wyglądać dobrze. Ale jeśli natrafisz na ulotkę pisaną papyrusem, która reklamuje np. jakieś wydarzenie związane z historią... no cóż ;) Poza tym ten font został też użyty jako logotyp filmu Avatar. Może to była trochę droga na skróty ze strony twórców filmu, ale aż tak wielkiej tragedii w sumie nie ma.
@Majku_: Gadanie że comic sans jest zły świadczy o ignorancji osoby która tak uważa. Comic sans jest nie jest zły, jest tylko nieświadomie nadużywany. Hejtowanie tego fontu stało się modne. Zapoznaj się z historią kroju, do czego został stworzony i dla kogo.

Comic Sans jest po prostu zły. Zły, krzywy, brzydki i koniec. Dobre zasady typografii są po prostu zaprzeczeniem Comic Sansa.


Zatem jakim cudem Comic Sans znajduje się wśród grupy
@Thalarctos-maritimus:

Zapoznaj się z historią kroju, do czego został stworzony i dla kogo.

Nie wiem, czy czytałeś cały ten tekst. Wiem, kiedy powstał Comic Sans, wiem dla kogo i kto go stworzył Napisałem o tym w tekście. Zgadzam się z Tobą, że jest nieświadomie używany. Bardzo nieświadomie. A co do jego niekształtności i braku harmonii - taką ma rolę i taki musi być. Tyle tylko, że przez wiele osób jest używany
@Majku_: myślę że nawet najgorszy font może nadawać się do konkretnego logotypu, oczywiście zwykle po pewnych korektach. Ważne by podchodzić do projektowania świadomie

Czy czasami nie przesadzasz z szerokością kolumny na stronie? Jak na standardy książkowe była by ona za szeroka, może w webie jest inaczej?
@Sienaq: Otóż to, trzeba mieć świadomość tego, co się robi :)
A co do szerokości kolumny - pisałem o tym w innym wpisie, tutaj Tam też wyjaśniłem, że na moim blogu, mimo iż niektóre wiersze są bardzo szerokie, to taki akapit nie jest dłuższy niż 8-9 wierszy, więc są małe szanse, by się pogubić. Inna sprawa, gdybym miał akapity o długości np. 15-20 i więcej wierszy, wtedy taka szerokość jest zdecydowanie
@cierpkiezale: moglbys napisac cos wiecej? Co konkretnie masz na mysli mowiac o niesformatowanym tekscie i jakie bledy ortograficzne? Sprawdzalem tekst, byc moze cos mi umknelo. Sprawdze jeszcze raz.
Pisalem wiele razy ze wszystkie sugestie mile widziane, ale prosze o konkrety :)
@jaywalker: uuu.... dzięki :) ale teraz aż mi głupio, bo od dawna na blogu nic nowego się nie pojawiło ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Mam już gotowy tekst, muszę tylko obrobić ilustracje i to opublikować, co zajmie mi dosłownie moment, ale po prostu nie ma kiedy. Tym bardziej, że wczoraj na fanpage'u zapowiedziałem nowy tekst :)
@jaywalker: kilka miesięcy? Na bogato :) Ja po sporym obciążeniu w grudniu chciałem w styczniu zrobić sobie kilka dni absolutnego wolnego. Nie udało się, ale przecież nie będę narzekał :)
@jaywalker: no ja podobnie, ostatnie kliknięcia i zbieranie sił na jutro. A drugim okiem bukmacherka.... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nowy wpis pojawi się jutro, najpóźniej po jutrze, zawołam :)