Wpis z mikrobloga

@Niczyji: Doprecyzuj jakie zagrożenie jest najbardziej prawdopodobne, bo "osoby trzecie" nic nie mówi:

- mieszkasz z kolegami śmieszkami którzy chcą Ci tapetę na pulpicie zmienić

- boisz się internetowych hakierów którzy ukradną Ci wszystkie dogecoiny

- prowadzisz działalność która może kiedyś doprowadzić do analizy Twojego dysku przez policyjnego specjalistę

- pracujesz na tak tajnym projektem, że na pewno interesuje się nim NSA

Zabezpieczenia trzeba zawsze dobrać do zagrożenia.
@Niczyji: Określ dane, które chcesz chronić i umieść na zaszyfrowanym nośniku w bezpiecznym miejscu. Truecrypt jest OK. Jeśli dane muszą być dostępne cały czas, to polecam wirtualną maszynę na szyfrowanym dysku..

Do BTC zimny portfel, najlepiej na papierze (wydruk).
@ZaufanaTrzeciaStrona: Zaproponuj mu jeszcze nauczenie się klucza prywatnego na pamięć. Na bank papier który każdy kto dostanie go w ręce może sfotografować, spisać, podrzeć a kot obsikać jest bezpieczny...

Ci co trzymaj klucze na papierze tak naprawdę nie potrzebują bitcoinów, lepiej niech zaczną zbierać znaczki pocztowe.
@Niczyji: Ja mam tak, truecrypt 7.1a (nie używaj 7.2 - projekt został przejęty przez kogoś). Jak wpiszę hasło uruchamia się winda, jak wcisnę esc, uruchamia się linux. W sumie na windowsie bitków bym nie używał. Można używać kontenera truecrypt do trzymania portfela. Wymaga to wszystko wiedzy, i nawet nie jestem w stanie Ci tego wyjaśnić przez internet.
@Niczyji: I jeśli policyjny ekspert ma tego nie znaleźć "w razie czego" a Ty chcesz z tego korzystać na co dzień to chyba tylko dysk twardy z opcją fizycznej autodestrukcji... Bo jeśli chcesz chronić "piraty" to lepiej skoncentruj się na tym, by policja nie miała nigdy podstaw do uzyskania nakazu przeszukania lokalu i to wystarczy.

A do haseł wystarczy jakiś LastPass czy KeePass.
@mdom: Niczyji pisał, ze chce chronić BTC przed hakerami z internetu, to dostał odpowiednią metodę. Poza tym każde zabezpieczenie trzeba stosować z głową. Jeśli chcesz trzymać papierowy portfel na widoku lub w miejscu, gdzie spaceruje kot, to faktycznie lepiej poszukaj innej metody.
@ZaufanaTrzeciaStrona: a to można użyć bitcoinów bez internetu? Hmmm od kilku lat utrzymuję kilka fullnodów, w kilku serwerownia na świecie (charytatywnie, wiem że to nie do ogarnięcia dla januszy) i po co ja to robię przecież jak wszyscy pójdą za twoją radą zamkną bitcoiny w sejfie na papierze...to komu i po co one będą potrzebne. Panowie zbierajcie znaczki jednak, to coś dla was. Bitcoin zostawcie innym co ogarniaja technologię i wiedzą