Wpis z mikrobloga

Pierwsi Słowianie sporządzali piwo z jęczmienia, prosa i orkiszu. Prawdopodobnie pośredniczyli oni również w dotarciu chmielu do Europy Zachodniej. Tę „piwną” przyprawę przejęli tak samo jak Bałtowie od mongolskich ludów Eurazji, a następnie przekazali mieszkańcom Germanii.

Najlepszy chmiel pochodził jednak z Czech. Początkowo za wywóz nasion i sadzonek chmielu karano w Czechach śmiercią, ale nie przeszkodziło to w rozprzestrzenieniu się tej rośliny na całą Europę.Tradycje piwowarskie na ziemiach polskich sięgają najdawniejszych prasłowiańskich czasów i prapoczątków polskiej państwowości. Jan Długosz w swoich „Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego”, opisując ówczesne polskie tereny, na których osiedlił się legendarny protoplasta Polaków Lech, wspomina: „Wina i oliwy kraj ten dla ostrego północnego zimna nie ma; zamiast wina używa piwa, które robią z żyta, pszenicy i jęczmienia albo orkiszu. ” Gall zwany Anonimem pisał w swoich Kronikach, że już podczas postrzyżyn w domu Piasta podawano właśnie piwo. W swojej „Kronice polskiej” opisuje m.in. biesiadę podczas postrzyżyn Siemowita – siedmioletniego syna Piasta. Kiedy do Piasta przybyli niezapowiedziani goście, gospodarz uraczył ich hojnie piwem: „Mam ci ja beczułkę [dobrze] sfermentowanego piwa, które przygotowałem na postrzyżyny jedynego syna, jakiego mam, lecz cóż znaczy taka odrobina? Wypijcie je, jeśli wola!”

#historia #fotohistoria #ciekawostki #browar #browarnictwo
S.....r - Pierwsi Słowianie sporządzali piwo z jęczmienia, prosa i orkiszu. Prawdopod...

źródło: comment_68XvqAMktGRKWcOGdiEPEjHaYKcYNPB3.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz