Aktywne Wpisy
Lukardio +73
Mam nadzieje że #marszniepodleglosci zostanie ,,odzyskany" i będą brali wszyscy ludzie niezależnie od wyznawanych poglądów.
#polska #11listopada #lgbt #marszrownosci #patriotyzm #neuropa #4konserwy
#polska #11listopada #lgbt #marszrownosci #patriotyzm #neuropa #4konserwy
rio574 +496
3 grudnia roku bieżącego komisja sejmowa złożyła sprawozdanie z prac nad projektem największej w dziejach RP reformy kodeksu karnego rekomendując jego uchwalenie. Oznacza to, że czekamy na drugie, trzecie czytanie i wkrótce uchwalenie projektu. Reformy, która ma całkowicie przeorganizować system karania i skończyć z masowym wymierzaniem zawiasów. Zamiast tego mają być grzywny i ograniczenia wolności, a więzienie dla ciężkich przestępców.
Co ciekawe, nawet 5 posłów Solidarnej Polski (w tym Mularczyk i Dera, prawnicy) dostrzegło wagę reformy i śmiało zagłosować przeciw PiSowskiej propozycji odrzucenia tego w I czytaniu.
źródło co do głosowania: http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/69_17/$file/glos_69_17.pdf
Z ciekawych rzeczy, to polecam uzasadnienie do projektu, które jest bardzo długie, ale zawiera wiele ciekawych, obrazujących patologie statystyk i sam projekt ustawy (w tym samym linku), chociaż z niego trudno coś zrozumieć. Jak mi się kiedyś zechce, to wybiorę jeszcze kilka ciekawostek w innym odcinku.
Z uzasadnienia wyłuskałem taką tabelkę przewidującą skutki projektowanych zmian:
(art. 335 k.p.k. to skazanie bez rozprawy)
Komentarz usunięty przez moderatora
Komentarz usunięty przez autora
Komentarz usunięty przez moderatora
Ja rozumiem, że chcieli trafić na równo z KPK, ale KPK uchwalono ponad rok temu. Prawda jest taka, że zmiany w prawie karnym procesowym i materialnym zaszły tak daleko, że powinni uchwalić równocześnie dwie nowe ustawy i dać dużo dłuższe vacatio legis. A tak przewiduję duuuuże problemy dopóki sędziowie i prokuratorzy się nie doszkolą, co oczywiście będzie oznaczało masę wyroków
@rafalu90: o tym pomyślano i szkolenia już trwają, chociaż oczywiście wiadomo, że w praktyce pewne rzeczy mogą wyjść różnie. Nie wiem, co by tu dało uchwalenie nowej ustawy? Jeszcze głębsze zmiany? To by dopiero było ryzyko. Vacatio legis dla zmian w procedurze nie było krótkie, prawie roczne. Zmiany w prawie materialnym
O vacatio legis nie chodziło mi dla procedury, a dla KK, które będzie leżało raptem parę miesięcy.
Z tego co ja kojarze to w kpk nie ma przepisow z indeksami a z literami. Tak czy tak z kpk z 97 roku zostaje bardzo wiele. Caly nowy kodeks to obecnie mrzonka. Nikt tego nie jest w stanie napisac, bo i niekoniecznke jest taka potrzeba.
Wydaje mi się, że fundamentalna zmiana części ogólnej powinna być wprowadzana dłużej niż przez co najwyżej 4 miesiące