Wpis z mikrobloga

#seriea #juventus #inter #milan #roma

Co myślicie o obecnym poziomie Serie A? Pytam teraz wyłącznie o poziom ligi włoskiej, nie zagłębiając się w europejskie puchary - chociaż wiadomo, że jest pewna korelacja.

Mamy za sobą 15 kolejek i na czele jest dwójka, która mocno odjechała od reszty stawki.

Chciałoby się powiedzieć, że za jej plecami jest prężny peleton, ale chyba nikt nie wierzy w to, że jest jakakolwiek szansa, aby ten peleton dogonił uciekającą dwójkę.

Możliwe, że będę jechał truizmami, no ale cóż... z włoską piłką jest źle. Mamy Juve i Romę, które jednak w Europie się nie liczą - no a na pewno nie Roma, a dalej... dalej jest wielkie nic.

Cieszy mnie to co Gasperini i Mihajlović zrobili z klubami z Genui. Nie byłbym szczery gdybym napisał, że cieszę się z obecnej formy Lazio, no ale cóż, może przynajmniej derby będą stały na trochę wyższym poziomie - w czysto piłkarskim względzie.

No ale dobra, mamy Genuę, Lazio, Sampę - każde z nich sporym zaskoczeniem in plus, ale co potem?

Napoli - zawód. Wiadomo, że do 3. miejsca tracą tylko 2 punkty, ale chodzi raczej o styl - albo jego brak, o to jak często tracą punkty. BTW. myślałem ostatnio czy możliwy jest powrót Mazzariego. No i jak na to by zareagowali tifosi Neapolu.

Fiorentina to po prostu drużyna z miejsce 4-8, raz im idzie lepiej, raz gorzej, ale raczej na nic więcej, ani na nic mniej można liczyć.

Milan - drużyna w budowie. Oczywiście warto zapytać o zdanie samych kibiców Milanu, ale moim zdaniem wszystko idzie w dobrym kierunku, Pippo układa zespół i 3. miejsce jest jak najbardziej realnym scenariuszem.

Najgorzej jest chyba z Interem. Wszyscy oczekiwali, że z bawi Inter, no a przez te półtora roku nie zrobił praktycznie nic. Drużyna jak grała słabo, tak dalej gra słabo. Zobaczymy jak wypali Mancini, ale mecze z Romą i Udinese pokazały, że ma naprawdę sporo do roboty. No a kadry też nie ma oszałamiającej.

Chyba powinienem zadać jakieś pytanie, ale dobrze byłoby, żebyście po prostu napisali co sami sądzicie o Serie A w tej chwili, w jakim kierunku zmierza i jaką wróżycie przyszłość dla poszczególnych drużyn.
  • 12
Słaby poziom serie A to nie kwestia obecnego czy nawet poprzedniego sezonu ale to dużo dłuższy proces. Przede wszystkim jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Nie ma we Włoszech drużyny która mogła by konkurować finansowo z topowymi drużynami z innych lig jak Bayern, Real, Barca, Chelsea, Man City, Man Utd, itp. W związku z tym brak gwiazd które gwarantowaly by odpowiedni poziom na boisku ale i przyciągnęły by
Chciałoby się powiedzieć, że za jej plecami jest prężny peleton, ale chyba nikt nie wierzy w to, że jest jakakolwiek szansa, aby ten peleton dogonił uciekającą dwójkę.


@Wojt_ASR

Serio, prężny peleton? Pal licho fakt, że Roma i Juve odstają od reszty stawki. Ale i tak nie mogę oprzeć się wrażeniu, ze w tym roku nikt nie chce zająć trzeciego miejsca w lidze.

Lazio ma średnią punktów na 66 na koniec sezonu,
Milan - drużyna w budowie. Oczywiście warto zapytać o zdanie samych kibiców Milanu, ale moim zdaniem wszystko idzie w dobrym kierunku, Pippo układa zespół i 3. miejsce jest jak najbardziej realnym scenariuszem.


Gdyby wyjąć wczorajsze spotkanie to nastroje są kiepskie. Gra i styl gorszy niż za Seedorfa - mimo lepszego składu i mimo faktu, że Holender przygarnął drużynę w rozsypce.

Jak dla mnie w Milanie nic nie idzie w dobrym kierunku. Poza
@Wojt_ASR: Miałem właśnie pytać, czy dupy nasmarowane przed starciem na szczycie za tydzień ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Powiem tak - nie da się rozpatrywać poziomu ligi w oderwaniu od pucharów. To puchary są wskaźnikiem realnej wartości drużyny. Ile warte jest kilkupunktowe prowadzenie w samej lidze pokazuje właśnie LM - Juve niby przeszło, ale w mocno średnim stylu. Roma niestety nie miała tyle szczęścia. Lepiej to wygląda w
@venomik: Problem jest w regularności. Nie oczekuję jej od Genoi, ale Napoli czy Milan powinny być bardziej stabilne. Jeśli Milan wygrywa z Napoli, ale przegrywa z Palermo czy traci punkty z Cagliari, to coś tu jest nie tak. Dopisz nawet tylko te 5 punktów i zobacz, gdzie wtedy by był. Nie potrzeba wiele, tylko nie tracić głupio punktów z potencjalnie słabszymi.

Niestety zgadzam się, że nie świadczy to o wysokim poziomie.
@Wojt_ASR: Serie A to równia pochyła od wielu lat. Zauważcie jak mało jest włoskich talentów, które aspirują do gry na najwyższym poziomie. Za parę lat złożymy reprezentację z większych nazwisk niż reprezentacja Włoch. Jak ktoś by to powiedział 5 lat temu, to zostałby posądzony o ciężkie zaburzenia psychiczne, dzisiaj to staje się oczywiste. Azzurri to od lat ciągle te same nazwiska, które przecież nie młodnieją.

O Interze jako ich zagorzały fan
@jamtojest: No właśnie na początku chciałem pisać niezależnie od pucharów, ale w trakcie pisania sam o tym myślałem.

Co do wniosków to mam podobne. Juve, no a teraz też Roma, prócz siebie nawzajem i czasami Napoli po prostu nie ma się z kim weryfikować, a stratę punktów z jakimkolwiek innym zespołem należy traktować jako potknięcie.

Co do Juve to potrzeba by bardzo silnego charakteru, aby utrzymać to wszystko w ryzach, a
@Wojt_ASR: Inter przede wszystkim nie ma pieniędzy. Nawet jeśli ma je Thohir to nie może ich wydać, bo co chwile nasz klub ląduje na dywaniku w związku z FFP. Podejrzewam, że gdyby nie to, włoskie kluby byłyby w lepszej sytuacji. Moratti nie mógł dalej ładować pieniędzy z własnej kieszeni (a jestem pewien,że kryzys zażegnałby w dwa okienka - gdyby nie.. FFP), Berlusconi chyba też, chociaż tu kompetentni będą milaniści.

Kiedyś na
Co do Juve to potrzeba by bardzo silnego charakteru, aby utrzymać to wszystko w ryzach


@Wojt_ASR: Tak. I mam wrażenie, że potrzeba przede wszystkim hmm... wskoczenia na international level, jak to mówił pewien Holender ;) Włosi są hermetyczni, a to już nie te czasy, kiedy mieli charyzmatycznych trenerów i zawodników - dziś jeśli tacy są, to pracują w innych ligach. Tam powinien siedzieć nie Allegri, tylko jakiś uznany trener światowej klasy.
@Rizzo: Mnie tylko zastanawia, że Włosi to zawsze poszkodowani - wszyscy ładują kasę w kluby jak chcą, najwyżej jakoś kreatywnie to robią, a w Serie A przepisy FFP są nie do obejścia ;)

W zasadzie, to tak powinno być i w założeniach FPP miało właśnie wyrównać szanse, ale zamiast tego mamy jeszcze większą patologię. Taki Thohir niby by chciał, ale nie może inwestować, a np. PSG rośnie w siłę aż miło