Wpis z mikrobloga

Tak jakoś na wspominki mi się zebrało w związku z #nocna a więc napiszę tutaj o moich początkach na #emigracja w #niemcy.

Okaz Polaka. Dzisiaj gadam z jednym, po niemiecku ale mało tego ze polski akcent to jeszcze wtrąca polskie słowa. Wygląda to trochę żenująco. Pytam go ile lat jest w #niemcy skoro już zapomniał polskiego? On że jedenaście lat. Cala rozmowa łamanym niemieckim...

Kolejny przypadek. Paniusia 30 lvl, okulary obniżone żeby na wszystkich patrzeć charakterystycznym wzrokiem profesorki "z góry" podchodzi pytam czy mogłaby mi pokazać jak się beluje, nie chce zepsuć bo przy urządzeniu jest taka specyficzna zgrzewarka. Ona jakby zapytana o mega tajemna wiedzę przez 15 minut tłumaczyła. Łapiesz dwa paski, zgrzewasz przytrzymujesz dwa przyciski 5 sek. Na koniec zapytałem. Dlaczego mi to tłumaczysz jakby to była fizyka kwantowa, ona konsternacja, stoi i nagle... nie nie na kwantach się nie znam.

Następny przypadek. Chłop 45lvl. Rzecz się dzieje na przerwie, każdy spragniony a jest jeden dystrybutor wody gazowanej. Model przy dystrybutorze leje i leje. Oczywiście kolejka się zrobiła.. a model leje w dwie 2-litrowe butelki bo do domu bierze..

Wiozę puste giterboxy, takie zielone. Proste pytanie po ile je mogę pietrować? Janusz z wąsem po 4. Ok spietrowałem po 4 jadę po następne. Już wracam z następnymi. Mirek z pytaniem dlaczego pietrujesz po 4. Przecież pietrujemy po 3 ! Tonem jakby mówił 2+2=4. Kto ci powiedział ze po 4. No Janusz. Nie słuchaj go on głupi durny i jeszcze kilka epitetów.. ok, przerobiłem na 3 pietra. Jadę po następne, widzę pomocnik kierownika Polka z pytaniem. Ale dlaczego pietrujesz po 3??? Przecież pietrujemy po 4...

#stoppolonizacjieuropy #patologiazewsi #pracbaza
  • 13
@onkel: od 9 czerwca 2014. Zdarzylem juz dwa razy zmienic prace. Aktualne zajecie nie predko zmienie ;) Wujek Ty to pewnie dluzej od mojego calego zycia jestes w Niemczech. Czy to moje myle wrazenie?

@Sancho_Pansa: Polakiem sie urodzilem I Polakiem umre. Po kilku latach uzywania niemieckiego moze zmienia sie lekko rysy twarzy. A co do przyzwyczajen, to w Polsce przyzwyczailem sie do tego, ze wiecznie brakowalo do pierwszego, a tutaj