Wpis z mikrobloga

Enceladus to kolejny charakterystyczny punkt w układzie Saturna. Ten stosunkowo niewielki (zaledwie 499 kilometrów średnicy) satelita odbija aż 99% padającego nań światła słonecznego. To największa wartość spośród wszystkich znanych obiektów okrążających naszą Dzienną Gwiazdę. Swoją niezwykle jasną powierzchnię zawdzięcza istnieniu gejzerów, wyrzucających z jego wnętrza cząsteczki lodu. Część z nich opada na księżyc, lecz sporo ulatuje także w przestrzeń kosmiczną, tworząc jeden z pierścieni Saturna.

Skąd na tak niewielkim satelicie, w dodatku położonym daleko od Słońca taka aktywność? Odpowiedź jest podobna jak w przypadku Tytana – ruchy pływowe. Enceladus krąży bardzo blisko Saturna, po niemal kołowej orbicie. Jest jednak w rezonansie magnetycznym z innym satelitą – Dione. Na jeden obieg tego księżyca wokół Saturna przypadają dokładnie dwa obiegi Enceladusa. Siły oddziałujące w takim wypadku na ten malutki księżyc rozgrzewają jego wnętrze i doprowadzają do uwalniania się materiału spod powierzchni.

Ze względu na ten fakt, Enceladus jest przez uczonych uznawany za potencjalne siedlisko życia. Całkiem możliwe, że istniejące okresowo zbiorniki wody kryją się zaledwie kilka metrów pod jego powierzchnią. Nieco głębiej mogą znajdować się, podobnie jak na Europie czy Ganimedesie, oceany.

#mirkokosmos #astronomia #ciekawostki #fizyka #kosmos
E.....l - Enceladus to kolejny charakterystyczny punkt w układzie Saturna. Ten stosun...

źródło: comment_Y4PbULt7uGgiIlHw6t9d8G5O4XhngcRN.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
all the lights on the sky are stars


@wooles: nie...to lampy drogowe odbijają się na niebie...tak samo jak w dzień się oceany na niebie odbijają tak w nocy asfalt i lampy...dlatego na niebie czarno i świecą punkciki w nocy. Mówię jak jest. Astronomia to moja pasja.
  • Odpowiedz
@wooles: lol ale gupiutki jesteś....widać, że nic nie wiesz o astronomiologii. Już tłumaczę. To co widzisz w nocy to słońce bez światełka...słońce w nocy oddaje światło, żeby mogło to światełko świecić gdzieś indziej. W nocy przecież nam nie jest potrzebne, bo i tak śpimy.
  • Odpowiedz
@Eestel: mnie intryguje, dlaczego skoro sięgamy daleko poza naszą galaktykę, tak mało wiemy o naszym układzie słonecznym. Czy łatwiej jest obserwować "daleki kosmos" niż "nasz ogródek" ?
  • Odpowiedz