Wpis z mikrobloga

  • 1
@Kuork: w puszcze są 2 zabezpieczenia i jedna kontrolka obecności fazy.

Prościej mówiąc są tam 3 fazy i pod każdą fazę powinna być osobna kontrolna lampka. W tym przypadku 1 lampka nie spełnia zamierzonego zadania skoro w puszcze mamy 3 fazy
  • Odpowiedz
@programersky: To nie "myśl".

To raczej wykorzystanie resztek magazynowych.

Zastanawia mnie czy ta lampka modułowa nie robi przypadkiem za kontrolkę zaniku fazy. Tylko której :)

Domyślam się, że jest tak. Ten ES C16 zabezpiecza oświetlenie (!). Zespolony wyłącznik nadprądowy opędza gniazda w całym lokalu. A lampka jest zasilona z którejkolwiek fazy, że jak jej niby nie ma, to nie ma fazy.

Ale na pewno było szybko, tanio, solidnie.
  • Odpowiedz
  • 2
@GrzegorzSkoczylas: kontrolka zaniku faz jest na moje oko pod C16 . C16 zabezpiecza gniazdo fazowe z którego zasilane jest coś na rodzaj zmywarki tylko takiej szybkiej.. Nie wiem jak fachowo się to nazywa.

C20, 3 biegunowy jest pod kocioł, ktory służy do podgrzewania wody.

Moim skromnym okiem lampka kontrolna jest tylko po to, żeby był klimat :D
  • Odpowiedz
  • 0
@GrzegorzSkoczylas: zaliczki może nie przechulał. Stawiam jednak na brak wiedzy przg wykonywaniu powierzonego zadania. Przerażają mnie takie cuda.

Do patelni elektrycznej specmajster dał kabel 5x6mm2 linka a do gniazda doprowadził 5x2,5mm2 drut. Zostawiłem ten bajzel bez komentarza.
  • Odpowiedz
@programersky: No to nieźle. Stawiam na czyszczenie magazynów.

Z przewodami z linką też się często spotykam, bo takim paparuchom jest to łatwiej poprowadzić i podpiąć osprzęt/urządzenia.

Jak jeszcze jeden z drugim poskąpi na pogłębionych puszkach, to zawsze kończy się linką. Bo przecież marketowy SDS+ uciągnie koronkę fi68, ale nie aż tak, żeby zrobić wszystkie puszki pogłębione. No i potem jest problem, jak się, nie daj boże, zejdą w standardowej puszcze trzy
  • Odpowiedz
  • 1
@GrzegorzSkoczylas: Rzadko kiedy spotykam się ze standardowymi puszkami, 95% przypadków to pogłębione. Jednak zawitałem ostatnio na pewnej budowie gdzie facet z elektryką nigdy wspólnego nic nie miał a kable to piękniej poprowadził po ścianach niż niejeden fachowiec z 20 letni stażem. Moja robota polegała tylko na sprowadzeniu tego do rozdzielni oraz połączeniu wszystkiego, żeby grało. Miło się pracuje kiedy widziz sie dobrze wykonaną robotę.
  • Odpowiedz
@programersky: Miałem kiedyś taki serwis, gdzie machery wykorzystały przewód 5x4mm2 idący spod skrzynki bezpiecznikowej do pomieszczenia, w którym był przepływowy ogrzewacz wody. Instalacja dość nowa (2-3 letnia). Przerabiali prądy i między innymi nowy właściciel mieszkania zażyczył sobie wymiany przepływowego ogrzewacza na bojler.

No i goście zawiesili bojler. Dostałem telefon, że wali różnicówkę. Sprawdzam, badam, kombinuję, że może gdzieś przy wieszaniu szafek itp. jest przewód przewiercony. Rozbieram gniazdka, włączniki. Zrobiłem zwarcie międzyfazowe,
  • Odpowiedz
  • 1
@GrzegorzSkoczylas: Wnioskuje, że bojler miał być zasilany 3 fazamia specmajstry dali mu tylko 2. Jednak na nieszczęście takich perełek jest więcej. Takim sposobem spaliłem przepływówkę kiedy podłączyłem ją do gniazdka fazowego w warsztacie u pewnego klienta, gdzie "elektryk" na bolec fazowy i neutralny dał L1 i L2 a na bolec uziemiający podał L3 w ten sposób zrobił gniazdo siłowe w wersji "tanio i #!$%@?". Mądry elektryk, który to wykonał wraz z
  • Odpowiedz
Goście zasilili ten bojler w łazience przez gniazdo 230. Normalne, hermetyczne z uziemieniem. Ale na obydwa styki poszło po fazie. Zero było podpięte do bolca PE, a żyła PE nie była podpięta wcale. Trzecia faza - zaizolowana taśmą w puszcze.


@GrzegorzSkoczylas: Tak z ciekawości. Co tu jest źle?

@GrzegorzSkoczylas: @programersky: Jeszcze spytam dwóch mądrych ludzi. Jeśli w pokoju zniknął prąd, a bezpieczniki są całe, to co się mogło stać?
  • Odpowiedz
@Migfirefox: W następnym poście uściśliłem grozę sytuacji i głupotę "elktrików".

Jak znikł prąd, to znaczy, że go nie ma.

Poważnie. Prawdopodobnie mogło w którymś z gniazd, jeśli są połączone szeregowo (z jednego gniazda prąd idzie do następnego), upalić przewody na styku alu i miedzianych styków.
  • Odpowiedz
  • 1
@Migfirefox: Najprawdopodobniej przepalenie się gdzieś na odcinku kabla. Trzeba by zabrać multimetr i sprawdzić rezystancję poszczególnych żył. Zakładam, że jeśli masz Alu to sieć jest wykonana w układzie TN-C czyli 2 przewodowym. Ewentualnie w puszcze nie ma styku. Bardzo często spotykam się, że druty w puszcze są połączone na skrętke i ze starości po prostu pękają i nie styku z resztą drutów. Jeśli jesteś z mojej okolicy to w ramach dobrego
  • Odpowiedz
Poważnie. Prawdopodobnie mogło w którymś z gniazd, jeśli są połączone szeregowo (z jednego gniazda prąd idzie do następnego), upalić przewody na styku alu i miedzianych styków.


@GrzegorzSkoczylas: I tu się zaczyna zabawa, bo magik który to robił ponad 20 lat temu, zaczarował i bez kucia w ścianie nie wiadomo gdzie są te kable. Prąd zniknął po podpięciu odkurzacza w łazience. Po 15 minutach prąd pojawił się samoistnie w łazience, ale już
  • Odpowiedz
Najprawdopodobniej przepalenie się gdzieś na odcinku kabla. Trzeba by zabrać multimetr i sprawdzić rezystancję poszczególnych żył.


@programersky: To już zadanie dla kogoś kto się zna. Ja to mogę się pobawić ze swoimi działami fotonowymi do roweru.
  • Odpowiedz