Wpis z mikrobloga

#debatacalki

Temat: Służba wojskowa i militaryzm (w kontekście Polski, jak i ogólnym). Czy powinien istnieć przymusowy pobór do wojska? Jeżeli tak, to czy należałoby objąć nim też kobiety, tak jak jest np. w Izraelu? Jeżeli nie, to czy powinno wymagać się przynajmniej podstawowego szkolenia np. strzeleckiego czy sprawnościowego (w formie lekcji PO i WF w szkołach, lub też jakiegoś pozaszkolnego obowiązkowego szkolenia)

Autor: śp. @bruceivins

Co to jest Debata Całki? Są jakieś zasady?

Poprzednie debaty

Tutaj zamieszczać propozycje tematów

F.....a - #debatacalki



Temat: Służba wojskowa i militaryzm (w kontekście Polski, j...

źródło: comment_GaejoNZcyBB2E8GyezmsTQ4pP4sQ6JEl.jpg

Pobierz
  • 29
@FilozofujacaCalka: Oczywiście, że tak. Przeszkolenie obywatela zwiększa obronność państwa. Podczas wojny nie będzie czasu na szkolenie żołnierza. Dodatkowo pozbędziemy się tzw. chłopaczków-#!$%@?, bo wojsko nie pozwoli im się takimi stać. A co do kobiet, to chyba nie jest najlepszy pomysł, szczególnie, że wpadają na naprawdę głupie pomysły. Mogą sobie zrobić krzywdę.
@FilozofujacaCalka: Oczywiście, że nie. Moje życie to mój czas i nie będę go marnował na coś, za co można zapłacić komuś innemu, kto lubi takie klimaty. najpierw jestem Ja, potem moja rodzina, potem bliżsi i dalsi znajomi, a gdzieś dalej państwo (o ile...). Zresztą, ja osobiście nienawidzę III RP, więc tym bardziej nie będę bronił ustroju i układów, które tu są - wyjadę.
@przedmaranczaa: w Korei to zjawisko jest już powszechne. W Polsce jeszcze nie. Nikt w wojsku nie będzie patrzył na to czy nie dasz rady wykonać polecenia bo ciasne spodnie gniotą cię w jaja. Masz to zrobić i tyle. Nie podoba się to idź do kąta i sobie popłacz, co i tak nic nie pomoże, bo jeszcze cię wyśmieją. Nie ma taryfy ulgowej. Wojsko tworzy mężczyzn.
@FilozofujacaCalka: Moim zdaniem pobór powinien być całkowicie zniesiony. Obrona powinna być zorganizowana następująco:

1.Armia zawodowa

2.Formacje ochotnicze, ich członkowie powinni mieć jakieś dodatkowe przywileje (np. prawo do posiadania i noszenia broni) w zamian za obowoązek obrony kraju w razie wojny.

Z tym że jeśli obie formacje zawiodą to cywilów w ogóle już się nie wciela do armii przymusowo. Każdy broni wtedy tego na czym mu zależy we własnym zakresie. Nie każdy
powinien dla bezrobotnych nie studentów. Powiedzmy ktoś do 23 roku nie był na studiach i nie przepracował hipotetycznie roku w swoim życiu to bieremy go.


@kiedys_mialem_lepszy_brzuch: A jeśli ktoś nie pracuje, bo nie musi(wygrał w toto lub odziedziczył kamienicę). Już lepsze by było wojsko jako prostownik dla sebixów (ale oczywiście tylko wtedy gdy popełnią jakieś przestępstwo).
@Assailant: nie mozesz ich karać 2 razy. Można zrobić dodatkowo możliwość wykupienia się ze służby, może służyć Polsce albo osobiście, albo finansowo (zakładam że studenci i pracujący będą płacić/płacą podatki więc oni się tak spłacają). To nie muszą być długie szkolenia i duże kwoty.