Wpis z mikrobloga

#ciekawostkiprawnoprawnicze

Nie ma @Aqwart to ja wam sprzedam jedną.

Czy wiecie, że:

jeżeli w Polsce ktoś między 2009-04-23, a 2011-03-22 popełnił zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem to nie mógł odpowiadać za nie z surowszego przepisu? Stało się tak, bo ustawodawca uchwalił przepis dający sędziemu możliwość orzeczenia tylko kary 25 lat lub dożywocia za taki czyn, co TK uznał za niekonstytucyjne z natychmiastowym skutkiem uchylenia przepisu. Było to zbytnie związanie sędziego w zakresie kary możliwej do orzeczenia.

Sprawca odpowiadał oczywiście z paragrafu o normalnym zabójstwie, ale dolne zagrożenie karą miał ustalone na 8 lat, a nie tak jak teraz na minimum 12 lat.
  • 41
@RageKage: przeszedł przepis niekonstytucyjny, które jak widać może mieć konsekwencje w tym, że ktoś dostanie krótszy wyrok niż powinien, oczywiście nie wiem ile takich zabójstw miało miejsce w Polsce, ale chyba ktoś w jego ministerstwie musiał nadzorować jakie przepisy wchodzą w życie?

W ogóle to ministrem sprawiedliwości od stycznia do października był Czuma, więc to chyba jednak przeszło pod jego nosem. Albo Ćwiąkalskiego, ale go lubiłem akurat. ;/