Wpis z mikrobloga

Mam już 3 i mam dość. Nie chcę czwartej licencji na system Microsoftu. Po prostu się czuje jakbym wyrzucał kasę w błoto. Nie zamierzam jednak piracić. Pora więc na alternatywy. Słucham Państwa


żółci 500!


zieloni VABANK


a teraz wracając do rzeczy. Myślę oczywiście o jakimś systemie z rodziny #linux

Boję się jednak że jest to niemożliwe aby sprawnie mogło to działać. Wolę się jednak spytać.

Z czego będzie blaszak:

- Zasilacz Antec VP500PC,

- Płyta Asus P5K/EPU,

- Procek Intel Core2Duo E8400 3,0 GHz,

- Ram A-Data vitesta DDR2-1600 (2x4gb w dual channel),

- Dysk 1 tb 7200, a potem dodam 64 Gb w ssd,

- Grafika Evga Gtx460 768mb GDDR5,

Chciałbym:

- wykorzystywać myszkę i klawiaturę bezprzewodową pod USB,

- złącze DVI do monitora 24' 1920x1200,

- podłączyć dysk w kieszeni USB,

- mieć dostęp do Nasa w sieci domowej (synology),

- mieć dostęp do drukarki hp w sieci domowej,

- podłączyć się do łącza szerokopasmowego za pomocą skrętki,

- wyprowadzić dźwięk przewodem koncentrycznym przez wyjście cyfrowe do zewnętrznego wzmacniacza (ma być dźwięk przestrzenny (5.1) w filmach i dobra jakość ogólnie).

Komputer miałby służyć do internetu (Firefox, Thunderbird), oglądania filmów (stream), muzyki (jakość dźwięku jest ważna), gier (tylko steam, gog), pracy w oprogramowaniu biurowym (GNU), do gimpa (też GNU - którego lubię i pod windą).

1) Da radę to zrobić to zrobić w jeden dzień, maksymalnie dwa? Laik jak ja da radę?

2) Czy linux znajduje sterowniki albo pracuje z tymi od producenta?

3) Jak wydajnościowo, lepiej czy gorzej niż na windzie?

#ubuntu #gnu #informatyka #systemyoperacyjne #linux
  • 44
@goromadska: Co do gier to lipa, chyba że z wine coś da rade. Co do reszty to każdy linux. Dla laika Xubuntu wersja AMD64, Wydajnościowo na pewno będzie lepszy od windowsa.

Sprawdz sobie najpierw pod LiveCD czy wszystko ogarnia, co by systemu nie kasować.
@Handy: Na razie to jest pusty dysk więc mogę robić cokolwiek. Więc Xubuntu powiadasz. Ale to wszystko co opisałem (z dźwiękiem po cyfrowym), filmami w hd z flasha by chodziło z palca? Bo jakbym musiał siedzieć tydzień i testować to tyle siły nie mam.
@goromadska: Widze #ubuntu jesli chozi o Nvidie to bumblebee daje rade chociaz i tak jesli chodzi o odpalanie gierek to ja z GeForce 540m dawalem rade odpalac glownie stasze gry. Z nowszych gierek da rade odpalic LoLa, World of Tanks, czy Dark Souls( ale bez multi) w okolo 30~+ FPS. Mnie sie nawet udalo odpalic LoLa z 45 fps ale pozniej karta sie grzala i spadalo do 30 :P Na pytanie
@goromadska: Będziesz musiał siedzieć i w tym dłubać, bo tam zawsze coś nie działa, albo nie ma tego programu który lubisz, albo sterowników, albo cośtam... Też miałem fazę na linuxa, naściągałem różne polecane dystrybucje, pobawiłem się tym 3 dni i #!$%@?łem w #!$%@? i wróciłem do XP ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Handy: rozumiem że jest inne gui ale jak nie korzystałem z żadnego oprócz okienek to wybór jest ciemno. Na pewno lubię modyfikować pod wydajną pracę/korzystanie. Nie lubię fajerwerków.
@heheszek: Ale na tym komputerze nie będzie do czego wracać. Nie ma systemu, a kasy naprawdę mi szkoda. Eh, obyś się mylił. Kiedyś też próbowałem się bawić, ale na lapku. Z wifi był tylko i aż problem. To niestety wystarczyło do porzucenia Linuxa.
@goromadska: No i to jest właśnie to o czym mówię ;) Na pewno da się z tego coś wycisnąć, ale jest z tym trochę zabawy... Ja nie miałem do tego siły, ani na to ochoty. Pominę już to, że niektóre dystrybucje zawieszały się podczas samej instalacji...
Będziesz musiał siedzieć i w tym dłubać, bo tam zawsze coś nie działa, albo nie ma tego programu który lubisz, albo sterowników, albo cośtam... Też miałem fazę na linuxa, naściągałem różne polecane dystrybucje, pobawiłem się tym 3 dni i #!$%@?łem w #!$%@? i wróciłem do XP


@heheszek: Bo oczekiwałeś darmowego windowsa?

@goromadska: Dawaj Xubuntu. Ja poprzez Gigolo wbudowane w Xubuntu łączyłem się z całą siecią Windowsową. Samego Steama bezproblemowo zainstalujesz.
1) Da radę to zrobić to zrobić w jeden dzień, maksymalnie dwa? Laik jak ja da radę?


@goromadska: Nie wiem jak z dostępem do Nasa, ale pozostałe 6 punktów na Archu (czytaj: najnowszej wersji kernela, bo to on ma największe znaczenie) z dużym prawdopodobieństwem zadziała przy podstawowej konfiguracji.

2) Czy linux znajduje sterowniki albo pracuje z tymi od producenta?


Zdecydowana większość sterowników jest wkompilowana w kernel. Obecnie rzadko trzeba doinstalowywać jakiekolwiek
@Handy: NAS - to dysk sieciowy :D

Wlasnie przestawilem na digital spdif i dziala o dziwo, ale musze jakis lepszej jakosc utwor znalesc,

nie mam polskich znakow,

nie wiem gdzie "rozszerzyc" pulpit na 2 monitory, zmienic lub sprawdzic rozdzielczosc,

I tak tylko testuje na lapku, bo jeszcze budy nie mam do pc
@goromadska: W panelu sterowania, lub lewy na pulpit i dostosuj. Polskich znaków nie ma na LiveCD jak potem zainstalujesz to będą normalnie.

Programy > system > panel sterowania

I tam poszukaj czegoś związanego z grafiką. Poza tym możesz jeszcze ręcznie przez terminal.
@Handy: myszka klawa usb chodza, dysk usb chodzi, rozdzialki sa ok na 2 monitorach, lapek i zewnetrzny po hdmi, drukarki nie widzi po sieci ale pewnie da rade. Musze zmienic rozmiar czcionek na duzym bo prawie nic nie widze :)
@Handy: W sumie to tylko drukarka zostaje do zrobienia, sprawdzenie czy pojda filmy full hd przez stream (jak sadzisz?) oraz jak uruchomic wine ( tu lista gier wspieranych , te ze statusem platinum odpalaja sie bez problemow!)
@goromadska: jak na windowsie chodzily to na linuxie też pójdą, co do playera filmów to polecam Mplayer. :)

Wine jest proste w obsłudze bo też z niego korzystam, jak sobie dograsz biblioteki z windowsa, to jeszcze więcej gier pójdzie :)
@Handy: No wlasnie jestem zaskoczony jak prosty jest tez xubuntu. Jak wchodzilo unity probowalem z niego korzystac, ale sie nie dalo (cos mnie meczylo i nie bylo sterow). Teraz jest bajka, na tym samym kompie.