Wpis z mikrobloga

@FlameRunner: nie mam żadnych wymagań szczerze mówiąc. robię to w celach edukacyjnych + może się przydać przy moich projektach;) tylko właśnie chodzi o to czy taki sterownik jest w zasięgu laika i czy finansowojest sens go robić;)
@Mr_Swistak: wg mnie - bez sensu. Tzn są projekty, można też samemu, dla satysfakcji i edukacji, ale po co odkrywać na nowo koło, gdy już ludzie dawno opony produkują. Taki "standalone" kontroler zawsze będzie miał spore ograniczenia, narobisz się hardwarowo i softwarowo (głównie), potem będziesz usuwał błędy i niedociągnięcia (związane ze stratami materiału i narzędzi, bo np gdzieś przy aproksymacji łuku coś nie wychodzi i prędkość skrawania wychodzi zła i frez
@Mr_Swistak: możesz, ale czy warto? tzn jeśli z PCta chcesz wyjść LPTkiem, - to płytkę pomiędzy zrób sam, ale drivery silnika zrób na gotowym scalaku, sprawdzonym, np TB6600, a nie jakieś starożytne L297 ;)
@hrumque: W zasadzie jak oglądałem te sterowniki to fizycznie były warte ćwierć swojej ceny i były takie sobie prawdę mówiąc. Sterownik za 250 zł, w którym prąd ogranicza się rezystorem...

Ja to sobie obmyśliłem tak. Dam mikrokontroler do każdego z trzech silników, każdy uC ma port rs232 i tą drogą będzie odbierał dane do sterowania silnikiem. Jeśli się okaże, że potrzebuje mikrokroków, to je sobie zrobię stosując układ modulacji szerokości impulsu.
Sterownik za 250 zł, w którym prąd ogranicza się rezystorem...


@Analityk: który tak niby ma?

W żadnym sensownym tak nie jest, oczywiście że (prawie zawsze) są rezystory, ale są to rezystory o bardzo małej wartości, służące do pomiaru prądu (w każdej z gałęzi mostka), do wykonywania "choppera prądowego". Bo bez tego - sterowanie silnikiem byłoby dramatyczne. Więc steruje się go ogromnym napięciem (by wywołać odpowiednio wyskoki prąd, którego narastanie jest mocno
@hrumque: Są rezystory o wartościach rzędu 0,015 do 0,1 oma, mierzy się spadek napięcia na nim i w ten sposób wyznacza płynący prąd. To jest do ogarnięcia.

Napięcie jest wysokie, by prąd narastał szybko (to liniowa zależność) ale gdy prąd osiąga określoną wartość nie tyle się go przerywa co utrzymuje na stałym poziomie.

Ale gdy masz np. 16 (mikro) kroków i idziesz z 10 na 11 nie zwiększasz prądu od zera
@Analityk: Ja nadal polecam TB6600HQ/HG http://cuteminds.com/immagini/ELETTRONICS-CNC/TB6600hq/tb6600hq.png

Proste to, niedrogie, znaczny zakres napięć i prądy sensowne (dla sensownie niedrogich silników)... I ma całkiem dobrze zrobiony mikro-krok http://www.cnc-arena.com/en/forum/attachments/stepper-motors-drives/192952d1374520120t-tb6600-drive-ebay-my-waveform.jpg

To co piszesz - jest odkrywaniem koła na nowo. Prąd nie jest (w żadnym z sensownych scalonych driverów) "utrzymywany analogowo" - bo by dawało to ogromne straty energii na tranzystorze ograniczającym ten prąd, jest cięty cyfrowym sygnałem 1/0, tzn prąd samego klucza. A prąd samej
@hrumque: Mówisz o przypadku kiedy w cewce prąd maleje do zera. Ja mówię o przypadku, kiedy prąd nie maleje do zera. Można go tak szybko włączać i wyłączać, żeby właśnie utrzymywał się na stałym poziomie. I o ile indukcyjność jest rzędu milihenrów a napięcia rzędu 10-30 V ta częstotliwość jest niska.

W przypadku kiedy płynie maksymalny prąd ja nie wyłączam cewki na tak długo, by zdążyła się rozładować zupełnie ale pilnuje,
@Analityk: chodzi mi glownie o program który by te dane generował, sam swoj interpreter g-codu bedziesz pisał?

chociaż są sterowniki które lecą po usb, sprawdź jaką tam składnie stosują

można sie pobawić, ale dla czego co musi bezbłędnie i bezawaryjnie działać przez kilka godzin non stop, zastosowałbym sprawdzone rozwiazania :)
@Analityk: mylisz się. G-kody to nie tylko "idz do X,Y,Z" - są tam też kody robienia łuków, wierceń i inne takie, których tak prosto nie ogarniesz, bo musisz sobie sam policzyć punkt startu, przyrosty, prędkości z tego wynikające... To bardziej skomplikowane niż ci się wydaje, podobnie jak driver... Ale rób jak uważasz, może sam do tego musisz dojść.
kody robienia łuków, wierceń i inne takie


To bardziej skomplikowane niż ci się wydaje


Specjalnie dla ciebie będę monitował o postępach. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@gromwell: Nie sądzę. Kwestie programowania mogą być trudne ale są do przećwiczenia na sucho i bez strat.