Wpis z mikrobloga

A ja się zgadzam z eMJotem. Skoro pisałaś, że brano Cię za native speakera, to co to za problem? A wymówka z rozpoznaniem jest śmieszna.


@DizzyEgg: wymówka? od samego początku na mirko nie chcę, żeby ktoś mnie skojarzył, i jestem konsekwentna.
  • Odpowiedz
@daniel0707: te kanały wiecznie puste są :(

@blackorchid: w Polsce większość osób ma problem z mówieniem, czytanie i pisanie robi się w szkołach na okrągło, a jeśli chodzi o rozmowę po angielsku to jest ona zaniedbywana, bądź odbywa się na zasadzie recytacji nauczonego na pamięć tekstu, co jest bez sensu.

Może nie jest złym pomysłem, żebyś zaprosiła ludzi do wchodzenia na ts w wolnym czasie żeby było z
  • Odpowiedz
@eMJot: opanowanie do perfekcji innego języka wymaga sporo pracy, jeżeli ktoś wie jak się do tego zabrać to można sobie znacznie ułatwić życie ;) Ale akcent i wymowa nie jest czymś, czego można się nauczyć, myślałem że to wiedza powszechna wśród osób uczących się języków na poważnie. To wcale nie znaczy, że nie warto się uczyć, ale warto do tej kwestii podejść realistycznie, żeby potem nie być zawiedzionym - lepiej jest przyjąć, że nigdy się nie będzie brzmiało dokładnie tak, jak native speaker. Szczególnie, jeżeli jest się dorosłym. Poza tym, posiadanie akcentu jest czymś powszechnie akceptowanym.

A jeżeli masz wątpliwości, to wystarczy zajrzeć do prac badawczych poświęconych tej kwestii, to znacznie bardziej wiarygodne źródło niż ludzie z internetu ;) Panuje zgoda co do tego, że bariera wieku istnieje, natomiast trudno określić w którym momencie zatracamy tą charakterystyczną dla dzieci zdolność do doskonałej wymowy fonemów, najbardziej optymistyczni badacza uznają wiek dojrzewania za moment, po którym nie nauczymy się już drugiego języka bez akcentu, ale częściej spotyka się opinie, że ta bariera jest znacznie niżej, na 3-4 roku życia. Albo takiej ostrej granicy nie ma, bo zdolność nauki języka spada liniowo, ale korelacja między wiekiem a wykształceniem się akcentu i tak bez wątpienia istnieje (3 link).

Chwilka googlowania i mam pełno prac które są temu
  • Odpowiedz