Wpis z mikrobloga

@gentelman: @Lukas77986: @MagicznyBartek: No przecież to jest czysta zajebistość w zajebistości

Saturn V jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie tworów człowieka w historii. Była to rakieta wysoka na 110 metrów, miała 10 metrów średnicy i była w stanie wynieść 118 ton ładunku na LEO. Użyto w niej silników F-1 oraz J-2. Podczas testów huk silników był słyszalny w promieniu 80 km.
@Stekso: Do dziś nie powstała rakieta o takiej mocy. Najbliżej jest SpaceX ze swoim Falconem Heavy który i tak będzie miał ledwie niecałą połowę udźwigu Saturna V. Obecnie najmocniejsze rakiety typu Delta IV Heavy są wstanie wynieść około 25ton.
@Stekso: Raczej to drugie. Satelity ważą zwykle najwyżej kilka ton więc obecne rakiety wystarczą. Większe rakiety mogłyby się przydać do wysyłania większych sond kosmicznych czy lotów załogowych poza orbitę ziemi. Niestety projekty naukowe zwykle i tak są niedofinansowane więc dla nich nie powstanie większa rakieta a lotów załogowych dalej niż na ISS się nie wykonuje.

A rakieta SpaceX pewnie będzie głównie używana przez wojsko USA.
@JakisTamKtosek: Kurczę już sam nie wiem, niby coraz bardziej odkrywamy kosmos i technologia idzie do przodu ale mam wrażenie że jeżeli chodzi o loty załogowe to stoimy w miejscu albo i nawet się cofamy... Z drugiej strony loty załogowe dalej niż na ISS nie są zbyt potrzebne i według mnie za bardzo by nic nowego nie wniosły. No chyba że jakaś dłuższa misja na marsa ;p
@Stekso: Jeśli chodzi o rakiety to niestety silniki rakietowe są tak samo wydajne jak 50 lat temu i aby wysłać człowieka na księżyc trzeba by zbudować tak samo wielką i tak samo paliwożerną rakietę jak Saturn V. Innymi słowy żadna prywatna firma tego nie zbuduje bo żadnej na to nie stać a także nie ma woli rządu bo wysłanie człowieka na księżyc nie da w zasadzie żadnych wymiernych korzyści.

Musimy czekać
@Stekso: Tylko to była rywalizacja propagandowa i polityczna. Wydaje mi się, że dziś w dobie internetu na ludzi by to nie działało tak jak kiedyś i zamiast wysyłać ludzi na marsa kupiono by po prostu więcej czołgów.
@JakisTamKtosek: Myślisz że USA i Europa by nic nie zrobiły gdyby Rosja orzekła że do roku 20XX ich człowiek będzie pierwszym który postawi nogę na marsie? Mimo iż:

"W 2007 roku administrator NASA Michael D. Griffin stwierdził, że agencja zamierza sprowadzić człowieka na Marsa przed 2037. Ze względu na cięcia budżetowe powrót na Księżyc został wykreślony z najbliższych planów NASA, ale lot na Marsa w latach 30. XXI wieku nadal jest