Wpis z mikrobloga

Rozmawiałem wczoraj z sąsiadem na temat kupna auta używanego. On jest zdania, że jeśli mając do wyboru samochód za 15k lub 20k wybierzesz ten pierwszy, to w ciągu roku eksploatacji wydasz zaoszczędzoną piątkę na większe lub mniejsze naprawy. W sumie nie pierwszy raz spotkałem się z taką opinią i zastanawiam się, na ile jest miarodajna. Jak wygląda Wasze doświadczenie w tej kwestii (mocno uogólniając - wiadomo, że trzeba pod uwagę wziąć jeszcze masę innych czynników)?

#motoryzacja #samochody #pytanie
  • 17
  • Odpowiedz
rocznikiem też nie ma się za bardzo co kierować. Dobra rada, jak kupujesz auto, nie patrz na rok produkcji, tylko jak tak wizualnie wygląda, za tylko 5k więcej 2 lata młodsze auto może być w znacznie gorszym stanie. I druga najważniejsza, nie wierz w żadne słowa handlarza. Nawet go nie słuchaj, niech sobie gada, wszystko musisz sprawdzić sam... Polecam zabrać ze sobą kabel diagnostyczny do komputera auta, pytanie tylko w co celujesz?
  • Odpowiedz
@KoxMoulder: Zbyt duże uogólnienie, ale jeżeli myślisz o takim samym modelu, tylko bardziej przechodzonym za niższe pieniądze to prawdopodobnie tak się skończy, że będziesz wkładał w niego znacznie więcej. Z rocznikami różnie bywa, bo to że jest starszy nie musi oznaczać, że będzie bardziej awaryjny, liczy się tu bardziej realny przebieg, na ile to jest udana konstrukcja*, a głównie jak o niego dbał poprzedni właściciel.

*Patrz np 1.9TDI i pierwsze serie
  • Odpowiedz
@KoxMoulder: Gdy kilka lat temu kupowałem używaną mazdę, wycelowałem w auto z górnej półki cenowej w danym roczniku. Było akurat w maxi wyposażeniu, limitowana wersja i tak mi jakoś wpadła w oko. Wybór okazał się dobry, bo w sumie nie włożyłem w auto ani grosza ( jeśli brać pod uwagę zaniedbania poprz.właściciela, których w sumie nie było ). Ale z autami jest loteria, nigdy nie wiesz na co trafisz.
  • Odpowiedz
  • 0
@KoxMoulder: (...) Pamiętaj tylko, żeby nie wierzyć bezkrytycznie we wszystko co czytasz i słyszysz.

To na pewno. Niektóre fora są pełne naganiaczy na konkretną markę, z tym się już spotkałem. O handlarzach natomiast pisał wyżej Kolega @peterx122.
  • Odpowiedz
  • 0
@peterx122: ogólnie podobają mi się mazdy, trójka lub szóstka. Rozmawiałem z kilkoma właścicielami i w zasadzie żaden nie miał poważniejszych zastrzeżeń. Nie wiem tylko, jak się sprawują w dieslu i w połączeniu diesel + automat.
  • Odpowiedz