Wpis z mikrobloga

Mały update:

Zebrano 80% danych, jeżeli dotrą dane z instrumentu COSAC to nawet 90%. Wybrano COSAC zamiast Ptolemy ze względu na niższe użycie energii i większą komplementarnośc z danymi z Rosetty.

Ogólnie zespół jest zadowolony, "Nie patrzmy na to co mogliśmy zrobić, patrzmy na to co zrobiliśmy. Ta misja jest jedyna w swoim rodzaju. Jest fantastyczna" Andrea Accomazzo

Zrobiono trochę kolorowych zdjęć.

Ok. 22:30 jest przewidziany początek okna kontaktowego z Philae. To może być ostatnia noc dla lądownika.

Różne opcje są proponowane, próba ruszenia lądownika, obrócenia paneli słonecznych, ale to wszystko spekulacje i burza mózgów, żadnych decyzji.

Sytuacja wygląda tak, że lądownikowi kończy się energia, a panele słoneczne nie dają jej wystarczająco dużo, gdyż Philae stoi w cieniu. Nie wiadomo na jak długo starczy jeszcze prądu, może na kilkanaście godzin. Wybudzenie lądownika kiedy będzie bliżej Słońca w sierpniu jest hipotetyczne, istnieje jakaś niewielka szansa, ale raczej wątpliwa.

źródło

#philae #rosetta #kosmos #esa #liganauki #nauka
  • 5
  • Odpowiedz
@rzet: No słabe słowo, na szybko z angielskiego wziąłem, po polsku by było: dane z Rosetty i COSACa lepiej się wzajemnie uzupełniają niż potencjalne dane z Ptolemy.
  • Odpowiedz