Wpis z mikrobloga

Będąc dziś świadkiem napadu padaczki (po raz pierwszy) nie wiedziałam do końca jak należy pomóc. Niby tyle się o tym mówi, a ja dalej nie wiem?

Jakiej pomocy należy udzielić:

✓ Pozostań z chorym – zachowaj spokój.

✓ Zanotuj czas pojawienia się / trwania napadu.

✓ Chroń chorego przed urazem – usuń wszelkie twarde przedmioty z miejsca wokół

chorego. Podłóż mu pod głowę coś miękkiego. Rozluźnij choremu ciasne ubranie.

✓ Ostrożnie odwróć chorego na bok – najszybciej, jak to możliwe, aby ułatwić mu

oddychanie.

✓ Postaraj się nawiązać z chorym kontakt, aby upewnić się, czy rzeczywiście odzyskał

przytomność.

✓ Uspokajaj chorego

✓ Odsuń gapiów z miejsca ataku

✘ Nie krępuj ruchów chorego

✘ Nie wkładaj mu na siłę niczego do ust.

✘ Nie podawaj choremu wody, tabletek ani jedzenia, zanim nie będzie on w pełni

przytomny.

Po ustaniu ataku chorego należy położyć na lewym boku. Trzeba przy tym pamiętać, że

zanim chory odzyska pełną przytomność, istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia u niego

wymiotów ponapadowych. Z tego względu należy mu odwrócić głowę tak, aby wymiociny

mogły wypływać mu z ust. Zapobiega to wdychaniu przez niego wymiocin. Należy pozostać

z chorym do czasu, aż dojdzie do siebie (5 do 20 minut).
  • 14
  • Odpowiedz
@ann_onim: Udzielałam I pomocy osobie z padaczką alkoholową. Oprócz pozycji bocznej bezpiecznej przykryłam kobietę ręcznikami od pobliskiego fryzjera (była zima). Niestety Pani pół godziny po odwiezieniu do domu wróciła na swoje miejsce do picia. Ale i tak zawsze trzeba pomagać! :)
  • Odpowiedz
@przemyslany_nick: ten chłopak, którego atak dzisiaj widziałam wydał z siebie nagle głęboki głośny krzyk, jakby takie mega ziewnięcie (jakkolwiek to brzmi). To było straszne, nie wiedziałam że tak może wyglądać padaczka. Ale właśnie przeczytałam, że to przez skurcz czegoś w gardle chory wydaje taki właśnie mimowolny krzyk. "Jak opętany" - dobrze powiedziane
  • Odpowiedz
@przemyslany_nick: Nie znam go i nie wiem. Ponoć chorzy czują przed atakiem tak zwaną 'aurę' czyli mogą zachować się jak Twój kolega. Ale ten chłopak nie zrobił nic więc myślę że się nie spodziewał. Niespodziankę zrobił pełnej sali studentów na egzaminie...
  • Odpowiedz