Wpis z mikrobloga

Za radą Mireczka @Smarek37 będę publikował co jakiś czas postępy z budowy domu w #kanada pod tagiem #plonacabuduje . Zainteresowanych zapraszam do obserwowania.

Od czego chciałbym zacząć to może od tego żeby opowiedzieć w skrócie jak tu się znaleźliśmy, dlaczego Kanada i jak wygląda tutaj życie.

Nasza przygoda zaczęła się jakoś na początku 2021, żona dużo mówiła o wyjeździe, ja do tego jakoś sceptycznie podchodziłem i zbyt mocno nie angażowałem się w ogarnianie tych wszystkich spraw. Żona za to szlifowała angielski by podejść do egzaminów które są potrzebne w całym procesie imigracyjnym, robiła ewaluacje dyplomów i tak powoli leciał ten czas, akurat to był okres Covidu i Kanada miała zamknięte granice. W międzyczasie jak już sporo spraw z przyszłą emigracją było ogarniętych to Kanada otworzyła granice a my polecieliśmy na kilkanaście dni, zobaczyć jak ten kraj wygląda „na żywo”. Przyznam, że właśnie po powrocie do Polski zmieniło mi się do tematu wyjazdu nastawienie i to ja mocno naciskałem, żeby jak najszybciej wyjechać. Mieliśmy trochę spraw do zamknięcia w Polsce, ale w tle już złożyliśmy część papierów by uzyskać Nominacja Prowincji, robiliśmy wszystko przez prowincję Manitoba. Wyjechaliśmy dopiero w 2022 przez program IEC by w jego trakcie dostać Nominację i złożyć papiery o stały pobyt. Złożone papiery o stały pobyt oznaczają możliwość przedłużenia pozwolenia o pracę i pozostania dłużej. Nam nie było to potrzebne bo PR dostaliśmy jakoś w 9 miesiącu pobytu w Kanadzie.

Od początku udało nam się znaleźć pracę, po czasie dostaliśmy lepsze pieniądze co pozwoliło nam trochę podróżować (USA i lokalnie), zmienić samochód i odłożyć trochę kasy. Miasto w którym byliśmy czuliśmy ze nie jest dla nas dlatego przeprowadziliśmy się do Alberty. Był to dla nas reset, bo musieliśmy od nowa szukać pracy, ale o dziwo poszło to gładko. Pomysł zakupu domu narodził się na początku tego roku. Najpierw pojeździliśmy pooglądać co oferuje rynek, raczej nie nastawialiśmy się na to, że cokolwiek znajdziemy bo ceny tutaj są z kosmosu. Ale zaczęły się pierwsze rozmowy z „sales” i tutaj przejdę do głównego wątku.

1. Proces poszukiwania domu, wstępne wyceny, wybory działek i projektów.

W Kanadzie jest to o tyle proste, że na rynku nowych nieruchomości masz duży wybór „builderów” którzy oferują kompleksowo budowę domu od zera po sam odbiór kluczy. Ze względu, że pracuje w branży to szef podpowiedział mi z kim najlepiej nawiązać współpracę, przez co jesteśmy pewni że dom będzie dobrej jakości.
Nie każdy wykonawca buduje w każdym miejscu. Najczęściej jest tak, że deweloper (właściciel gruntów) współpracuje z kilkoma builderami, mają oni do dyspozycji kilka-kilkanaście działek które mogą sprzedać. Wybraliśmy więc community w którym nam się najbardziej spodobało ale również takie w którym buduje nasz wykonawca.

Po tym etapie udaliśmy się na spotkanie z przedstawicielem wykonawcy. Wstępnie wybraliśmy działkę, projekt domu z ich oferty, dodaliśmy kilka rzeczy które chcieliśmy mieć w naszym domu, zostawiliśmy mały depozyt na zarezerwowanie działki i czekaliśmy na wycenę inwestycji. Po jej otrzymaniu mogliśmy przejść do etapu poszukiwania banku który udzieli nam kredytu.

2. Kredyt i tematy finansowe

Ze względu na to, że w Kanadzie byliśmy niecałe 2 lata to nie każdy bank chce udzielić kredytu na dobrych warunkach. Sprawdzają takie rzeczy jak credit score, do tego kierują się zasadą 2x2x2 (2 year history, 2 trade lines & $2000 limit on each trade line), jeżeli nie spełniasz któregoś z warunków Twoje oprocentowanie kredytu może być wyższe, dlatego dobrze jest mieć dobrego mortgage brokera. My zostaliśmy zaakceptowani bo dosłaniu kilku dokumentów, wyciągów z kont itd, otrzymaliśmy tzw zamrożoną stawkę na 12 miesięcy (na czas budowy domu). Do tego czasu nie płacimy nic i tak naprawdę nie jesteśmy zobowiązani do podpisania z tym bankiem umowy, przed wprowadzeniem będziemy mogli dalej przegląd rynek i szukać jak najlepszej oferty. Stawka na te 12 miesięcy jest wyższa niż standardowo można dostać jeżeli kupujesz już nowy dom, ale jest to wciąż zabezpieczenie gdyby przed końcem budowy stawki na rynku poszły w górę bo dostaniemy tą którą zablokowaliśmy.

3. Planowanie domu z projektantem.

Tu zaczyna się cały proces planowania Twojego domu, wybór podłóg, kuchni, łazienek itd. Zaczęliśmy od wyboru kolorów elewacji, okien, dachu, rynien itd. Na tym etapie możesz wprowadzić wszystkie interesujące Cię zmiany, przesunąć ściany, wybrać dodatkowe urządzenia do domu itd. Kupując dom, kupujesz pełny pakiet, działka, dom, i wyposażenie które jest wliczone w cenę domu (standardowe). My dostaliśmy listę wykonawców z którymi mieliśmy się spotkać i wybrać co nas interesuje. Każdy z nich miał listę i sample co w naszym podstawowym pakiecie jest, dlatego jeżeli chcieli byśmy wybrać coś „premium” to musielibyśmy za to dopłacać. Spotkań takich jest kilka:
- firma od podłóg i kafelek
- Firma od projektowania kuchni i mebli w Łazienkach
- Firma od granitów/plyt kwarcowych
- Dostawca AGD/rtv
- Elektryk
- Firma od oświetlenia

Po wybraniu tego co nas interesuje, po korekcie ceny domu za dodatkowe rzeczy podpisaliśmy umowę i na tym zakończył się etap projektowania. W między czasie cały czas otrzymywaliśmy korekty planów domu żebyśmy mogli sobie zobrazować jak to wszystko będzie wyglądać. Główny wykonawca w tym czasie zaaplikował o wszystkie zezwolenia oraz złożył zamówienia na wszelkie materiały potrzebne na start.

4. Budowa

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy potwierdzenie, że wykonawca rusza już z pracami ziemnymi co może potrwać kilka tygodni. Na tym etapie kopia dziurę pod fundamenty. Będziemy mieli niewykończony basement więc wykop będzie dosyć spory. Na tym etapie również mają pojawić się firmy by podłączyć do naszej działki gaz, elektryczność, wodę oraz światłowód.

Jeśli będziecie ciekawi dalszymi etapami to zapraszam do obserwowania tagu. Na dniach pojadę zobaczyć jak wygląda budowa i wrzuca Wam kilka fotek.

Nie jestem przyzwyczajony do pisania długich tekstów więc jeżeli będzie Wam się to źle czytało to następnym razem bardziej się postaram ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Załączam również zdjęcie jak mniej więcej takie domy wyglądają, nasz projekt jest trochę inny ale chcę Wam zobrazować jak to wszystko wygląda w Kanadzie.
Plonacawyplata - Za radą Mireczka @Smarek37 będę publikował co jakiś czas postępy z b...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 91
  • Odpowiedz