Wpis z mikrobloga

Bali, jak już chyba kiedyś pisałem, ma największe stężenie/zagęszczenie/ilość świątyń wszelakiego rodzaju na kilometr kwadratowy.

Są wszędzie. Każdy jeden dom czy budynek nawet niemieszkalny posiada małe wydzielone miejsce gdzie składa się dary dla bogów, duchów dobrych i złych. A dlaczego? Ot, dobre pytanie. Ludzie tu wierzą, że koegzystujemy z duchami na tej samej przestrzeni. Tyle tylko, że ich nie widać.


I stawiając jakiś dom czy budynek zabiera się część przestrzeni w/w duchom i bogom. Wzamian za to buduje się im małe ołtarze / kapliczki / świątynie, gdzie codziennie lub co jakiś określony czas (bardzo różnie mają i zależy od wielu czynników) składają w ofiarach tymże istotom kwiaty, ryż, cukierki, słodycze, owoce itd. Żeby je udobruchać i podziękować / przeprosić za to, że używa się jakiegoś miejsca. A duchy ponoć nażarte i zadowolone w tychże kapliczkach/ołtarzykach siedzą.

W domu w którym mieszkam, jednym domu są dwie. Plus 2 mini ołtarzyki. To już 4ry miejsca do składania ofiar, pomijam już, że składają je także tak o, na ziemi albo przed wejściem do domu. Od cholery tego tu leży czasem.


Ale ja tak w sumie nie o tym. Wczoraj jak skonczylismy na plaży, opisałem tu. Ale po drodze w jednym z tych klifów, z którego panoramę robiłem, też w komentarzu foto tam jest, to w tymże klifie jest jaskinia, a w jaskini świątynia.

Skały 'poubierane' w szaty, 2 ołtarzyki. Piękny widok. Dary wszędzie porozrzucane (wiatr, turysci, zwierzaki). Człowiek, taki lokalny Wayan, którego kiedyś pytałem dlaczego mają te świątynie i ołtarze tak blisko morza, mówił, że to zależy. Jedni modlą się o dobre połowy, inni do boga mórz, jeszcze inni do czego tam chcą. (Troche mnie to zdziwiło ale co tam).

Poniżej kilka fot z tej jaskini w klifie.


A, i jeszcze jedno, przed wejściem napisane jasno i wyraźnie. Jeżeli #rozowepaski mają okres to wstęp zabroniony.


#friqnabali #friqbawiiuczy #feuernabali #bali #indonezja #ciekawostki #kultura
F.....Q - Bali, jak już chyba kiedyś pisałem, ma największe stężenie/zagęszczenie/ilo...

źródło: comment_PnJGCSjrw1Up88vVVWWROAjBUvrIHfH8.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@wrednota: z okresem? pewnie nic, chyba, że będziesz bardzo obwieszczała, że masz okres i rzucała tamponami na prawo i lewo. To bardziej tak z szacunku dla tego w co wierzą nie powinnaś wchodzić, nikt Ci tam zaglądał nie będzie.
  • Odpowiedz