Wpis z mikrobloga

@Lemartez: Wybitny czy nie, to postać na pewno kontrowersyjna i niejednoznaczna. A tym bardziej nie powinna być oceniana przez podlotków, którzy o tamtych czasach czytali (mam nadzieję, że czytali) w książkach do historii.

@ulv-: jak to się mówi...historia nie jest pojęciem stałym i potrafi się zmieniać....Jeszcze do niedawna Wałęsa był bohaterem a teraz go opluwają. Z Jaruzelskim sytuacja tez może się odwrócić za kilka/kilkadziesiąt lat.
@SirBlake: Niby dlatego, że łatwo oceniać ludzi i podejmowane przez nich decyzje z perspektywy wiedzy o historii, którą posiadasz, tego jak potoczyły się później ich losy, kto wygrał, kto przegrał, kto kim był i co zrobił. Ale nie żyłeś wówczas, nie znałeś ich dylematów, rozterek moralnych i wyborów.

Ty już np. wiesz, że Rosjanie "nie weszli". Oni wtedy tego nie wiedzieli. Przykład, przejaskrawiony: w obozach koncentracyjnych więźniowie często podpieprzali drugich, by
@ulv-: Mamy dwie skrajnie różne wizje, które od lat sa ze soba zestawiane przez wielu ludzi. Rozmowa miedzy nami tak naprawde jest bezcelowa bo oboje mamy własne zdanie, które diametralnie sie rozni. To jest moja opinia do ktorej ja mam prawo, a z ktora ty rowniez masz prawo sie nie zgadzac, ale pamietaj -

"choć większość pieniaczy swoją wiedzę czerpie ze zmanipulowanych niezależnych i innych wsieci."

Ty zacząłeś strzelać ;)
Ale nie żyłeś wówczas, nie znałeś ich dylematów, rozterek moralnych i wyborów.


@ulv-: Użyłeś chyba najbardziej dennego argumentu ze wszystkich możliwych do użycia w debatach historycznych. Patrząc z tej perspektywy można oceniać tylko wydarzenia historyczne, których było się osobistym świadkiem? Czy znasz wszystkie rozterki moralne Twoich rodziców, znajomych, aby oceniać ich zachowania?
Użyłeś chyba najbardziej dennego argumentu ze wszystkich możliwych do użycia w debatach historycznych. Patrząc z tej perspektywy można oceniać tylko wydarzenia historyczne, których było się osobistym świadkiem?


@SirBlake: Pięknie wyrwałeś zdanie z kontekstu. Oceniać można, ale trzeba UWZGLĘDNIĆ sytuację w jakiej ci ludzie się znaleźli i odjąć od tego wiedzę o kolejnych wydarzeniach, które ty znasz, a oni nie mogli - dlatego tobie ich wybory wydają się dziwne i złe (bo