W sierpniu życzyłam sobie takiej właśnie, pięknej zimy na Święta, fajnie witać dzień takim widoczkiem, nie bardzo da się do nas dotrzeć ale kocham tutaj mieszkać (: wczoraj byliśmy na spacerku nad jeziorem i ludzie sobie morsowali. Pełen szacun, dzisiaj jest zimniej i ciekawa jestem czy też będą jajka moczyć (: dobrego dnia
#zima #swieta #pieknydzien #morsowanie #
Pobierz poganka - W sierpniu życzyłam sobie takiej właśnie, pięknej zimy na Święta, fajnie wi...
źródło: comment_164051236338pkg2soQ4lve7UYjCV5tk.jpg
Wesołych Świąt!

Ilustracja Kajetana Kielisińskiego z 1830 roku przedstawiająca kolędników z Turoniem. Turoń był kolędnikiem przebranym strój włochatej, rogatej figury zwierzęcia z kłapiącą szczęką. Takie grupy składające życzenia świąteczne i noworoczne najczęściej można było spotkać w okresie od drugiego dnia świąt do święta Trzech Króli.

Ten rytuał ma jeszcze pogańskie pochodzenie: w średniowieczu Kościół wydawał zakazy takich maskarad. Pierwotnie grupy kolędników chodziły po domach z żywymi zwierzętami.

Źródło grafiki: Polona.pl

#historia #
Pobierz PrzewodniG - Wesołych Świąt! 

Ilustracja Kajetana Kielisińskiego z 1830 roku przed...
źródło: comment_1640504709325i8g25ok261lfceuR7iu.jpg
@Tino jak ja wjeżdżałem to musiałem zrobić PCR przed wylotem I na miejscu test PCR oraz jednodniowa kwarantanna w hotelu SHA. Kilka dni temu wprowadzili 7 dniową kwarantanne dla każdego kto przylatuje, póki co tak będzie do 10.01 potem może zmienią. Na miejscu raczej nie ma problemu z niczym, mega mało białych przez co wszystko jeszcze tańsze. Jeśli się wybierasz to najważniejsze żeby mieć szczepienie. A ja tu jestem z nudów w