#openwrt #swiatlowod #internet #siecikomputerowe #router

TL;DR - czy lepiej "zaufać" routerowi od T-Mobile, czy walczyć o to, by własny powolny router z OpenWRT nie poszedł w kąt?

Drogie Mirki, zmieniłem dostawcę sieci. Teraz mam światłowód od T-Mobile 900 Mb/s. Dostałem ONT i podłączony do niego kablem Ethernet jakiś router Sagemcom. Dość ubogie są możliwości konfiguracji tego routera, ale wymagający mocno tez nie jestem (potrzebuję
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SuperStefan: PPPoE obciąża CPU, szczególnie jak się zbliżasz do Gigabita. Często implementacje są też jednowątkowe wiec musisz mieć mocny CPU.
Na OpenWRT też często są problemy z akceleracja sprzętową NATowania. Zobacz czy masz możliwość włączenia HW flow offload. Ewentualnie wrzuć oficjalny soft, bo tam mogą być lepsze sterowniki.
Jak chcesz się bawić w OpenWRT to chyba lepiej sobie kupić mocniejsze płytki w stylu BPI-R3 albo R4, ale to nie są
  • Odpowiedz
A jeśli jest to katastrofa ten Asus, to jaki możecie polecić ze swojej strony


@SuperStefan: w dzuisiejszych czasach - jak chcesz takie transfery, i openwrt - to coś z procesorem współczesnym sensowym routerowym - np Filogic 820 - czyli MediaTek MT7981BA. Z włączonym hardware wspomaganiem ciśnie ładne transfery na openwrt...
Ja np używam z powodzeniem:
- Cudy WR3000 (tanie, ale ma ograniczenie - mały flash! 16MB a brak portu USB)
  • Odpowiedz
Szukam jakiegoś routera. Wydaje mi się, że mam "wymagania" ze średniej półki, raczej powyżej zwykłego zjadacza chleba. Obecnie mam w mieszkaniu jedynie Internet LTE z Huawei b525s i tak raczej na razie niestety zostanie. Pomimo mieszkania w #warszawa jest u mnie tylko to dostępne obecnie.

Wiem o sieciach niewiele (ponownie więcej niż zjadacz chleba, ale nie jestem administratorem sieci). Wyobrażam sobie taki schemat sieci:
- modem LTE wpięty w router
-
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kwitnaca-wisnia: ja na linuxie używałem bez problemu winboxa przez wine, na macos nie wiem jak jest. Tak czy inaczej jest też normalny interface webowy, co prawda nigdy go nie używałem, ale tam też pewnie wyszstko da się wyklikać ;)
BooB - @kwitnaca-wisnia: ja na linuxie używałem bez problemu winboxa przez wine, na m...
  • Odpowiedz
@BooB: Dzięki za info! Myślałem o kupnie mikrotika, ale trochę odstrasza mnie fakt że w Polsce używają go wszystkie druciarskie „trzepak ISP” i robi to (w moich oczach) dość negatywną opinie. Może się kiedyś skuszę, na razie zostaje przy Cisco Meraki.
  • Odpowiedz