Dawno nie pisałem nic na blogu o reaktorach, więc dzisiaj główny temat to zatrucie ksenonem reaktora jądrowego - dla nieenergetyków. :D
Starałem się możliwie w jak najprostszy sposób wyjaśnić cały ten proces, nie atakując nikogo równaniami.
Na początku miałem ochotę wrzucić też tam wątek zatrucia ksenonem reaktora w #czarnobyl , odpuściłem ten temat ze względu na to, że mnóstwo czasu musiałbym poświęcić na sam reaktor.
Tekst tutaj:
https://www.wykop.pl/link/4971127/zatrucie-reaktora-jadrowego-jak-to-wyglada/

#
markedone - Dawno nie pisałem nic na blogu o reaktorach, więc dzisiaj główny temat to...

źródło: comment_hiXZeU7tS9VuVQPLFeYcqPZGa2I3TP4O.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Montago: nie o to chodzilo. Chodzi mi o imat filmu, dla mniej jest o wiele mniej wiarygodny i realistyczny, przez język angielski. Rosyjski, moim zdaniem, bylby bezduskysyjnie bardziej na miejscu.
Ale dziękuję, zobaczę co zaproponowałes :)
  • Odpowiedz
Wbrew pozorom jest ona oparta na faktach (a w zasadzie to, co robi - np. spotkanie z białoruskim 1-szym sekretarzem). Mimo wszystko jest ona ciekawą postacią i mi w ogóle nie przeszkadza.
  • Odpowiedz
  • 10
Ogólnie to bardzo szanuję za początek serialu. Żadnych wstępów co jak i gdzie, tylko od razu zacząć od pierdykniecia. Bardzo fajnie
#czarnobyl #hbo #hbogo
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@munny: @stepBYstep: W oficjalnym podcaście o Czarnobylu, w którym twórca tej serii opowiada o poszczególnych, już wypuszczonych odcinkach, wspomina o tym, że będą pokazane wydarzenia przed wybuchem przy okazji omawiania zachowania Diatłowa w pierwszym odcinku (o ile dobrze pamiętam). Swoją droga polecam - The Chernobyl Podcast, jest m.in na Youtube.
  • Odpowiedz
Po oglądnięciu serialu powrócił mi w głowie temat katastrofy, tego co było później i tak się zacząłem zastanawiać. Czy są jakieś informacje itp. mówiące, że Nikolaj Dolleżal (projektant reaktora) pojawił się na miejscu katastrofy? Czy brał udział w dochodzeniu jakie były przyczyny katastrofy? W żadnych filmach dokumentalnych nie trafiłem na jakieś informacje na ten temat.
Swoją drogą gość przeżył 101 lat, zmarł w 2000 r. Solidny wynik jak na inżynier atomistę.

#
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ze względu na wielką popularność #seriale #czarnobyl przypominam klasyczny film nuklearny, czyli sławny...
" Chiński syndrom ".

Ambitna dziennikarka telewizyjna Kimberly robi w elektrowni atomowej standardowy reportaż.

W tym czasie ochodzi do bardzo groźnej awarii, mogącej zakończyć się tzw. "Chińskim syndromem". Relacja Kimberly staje się wiadomością dnia.
Gdy ekipa wraca ze studia na miejsce wypadku spotyka się z zakazem wstępu i sprzeciwem władz, które starają się ukryć
Montago - Ze względu na wielką popularność #seriale #czarnobyl przypominam klasyczny ...

źródło: comment_DtoHePlrzkSKdXuvj8pDe0jNqaD8vgCz.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chiński syndrom to sytuacja, w której w wyniku awarii systemów chłodzenia dochodzi do przegrzania rdzenia reaktora, a nadmiar ciepła powoduje roztopienie betonowego fundamentu.
Poglądowo mówi się wtedy o możliwości wytopienia przez reaktor tunelu na drugą stronę planety, czyli aż do Chin.
  • Odpowiedz
Będąc na fali świetnego serialu o Czarnobylu zacząłem odświeżać sobie filmy dokumentalne o katastrofie. Czy znacie jakieś dokumenty które warto obejrzeć ? Widziałem już wcześniej "Bitwe o Czarnobyl" jeśli są jakieś treściwe filmy na YT to prosiłbym o link :)
#czarnobyl #seriale
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Obejrzałem 3 odcinki. Nie jestem fanem seriali bo nigdy nie mogę się skupić na oglądaniu ale jestem pod wrażeniem. No i gdyby nie wykop to nie wiedziałbym o plastikowych oknach bo na to nie zwróciłem uwagi. Kiedy premiera następnego odcinka?

#czarnobyl #seriale
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach