Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko176
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
MickM
MickM

MickM

Dołączył 10 lat i 7 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 4863
  • Znaleziska 734
  • Mikroblog 4129
  • Obserwujący 3
  • Obserwowane 45
robert7454
robert7454
29.04.2026, 19:38:35
  • 2
#matematyka #heheszki
robert7454 - #matematyka #heheszki

źródło: IMG_6097

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 30.04.2026, 11:20:13 via Wykop
  • 1
@robert7454: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hazardzisty

W pułapkę paradoksu hazardzisty wpadają niektórzy gracze obstawiający gry losowe – np. Lotto. Wychodzą oni z założenia, że warto stawiać na liczby, które dawno nie padały, a nie warto na te, które były wylosowane w ostatnim losowaniu. Jest to błędne założenie, ponieważ szansa, iż w następnym losowaniu wylosowane zostaną dokładnie te same liczby, co w ostatnim, jest równa szansie, że padnie konkretne 6 liczb, które nie padały w
  • Odpowiedz
Variv
Variv
29.04.2026, 11:10:01
  • 0
#elektronika #elektronikadiy #esp32

Mam pytanie, są takie złącza tylko mające z obu stron żeńskie wejście? Szukam i nie mogę znaleźć.
Potrzebowałbym wpiąć jeden element w drugi, oba mają piny.
Variv - #elektronika #elektronikadiy #esp32

Mam pytanie, są takie złącza tylko mając...

źródło: 1000017498

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 29.04.2026, 11:43:11 via Wykop
  • 1
@Variv: nie kojarzę, możesz dwa złącza zlutować razem i okleić na środku taśmą lub zalać klejem/żywicą.
  • Odpowiedz
NadwornyPanicz
NadwornyPanicz
NadwornyPanicz
29.04.2026, 10:50:02
  • 3
Ciekawe czy ten hype na Polskę jest jakoś sztucznie wykreowany przez cwanych, polskich lisów z jakichś rządowych agencji PR czy jak. Ale niesamowite jest to co się dzieje, w social mediach Polska jest jak jakiś król Dla Gen Z z Europy Zachodniej Polska jest mega popularna i "cool". Plus dziesiątki artykułów w pozytywnym świetle o Polsce i polskim superhouse. W sumie to fajnie i miło. Mam wrażenie, że zagranicznych turystów jest coraz
NadwornyPanicz - Ciekawe czy ten hype na Polskę jest jakoś sztucznie wykreowany przez...

źródło: image

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 29.04.2026, 11:00:42 via Wykop
  • 2
@NadwornyPanicz: W Polsce jest czysto, spokojnie i w miarę tanio dla zachodnich turystów. Do tego piękne widoki, zabytki itd. Nie ma się co dziwić, że jesteśmy pożądanym celem.
  • Odpowiedz
Hole_to_another_universe
Hole_to_another_universe
27.04.2026, 21:33:13
  • 0
buczy mi wiatrak czasem od zasilacza kompa. Ile musze odczekac po odlaczeniu go zeby mnie nie jebły mnie kondensatory czy cos? #pcmasterrace #elektronika
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 27.04.2026, 21:54:20 via Wykop
  • 1
@Hole_to_another_universe: to zależy od konstrukcji, jak jest dobrze zrobiony to parę minut wystarczy. Jak źle, to i na drugi dzień cię kopnie. Najlepiej zrób sobie prosty układ do rozładowania kondensatorów np. żarówkę 100W w oprawce z dwoma izolowanymi kabelkami. Może się też tak zdarzyć, że nie będziesz musiał wykręcać płytki z zasilacza w celu wymiany wentylatora.
  • Odpowiedz
MickM
MickM
MickM 27.04.2026, 22:10:37 via Wykop
  • 0
@Hole_to_another_universe: to co chcesz zrobić z tym wiatraczkiem, wymienić czy tylko przeczyscic i nasmarować. Dopóki nie wyjmiesz płytki drukowanej z zasilacza i nie zaczniesz jej dotykać od spodu, nie powinno ci nic grozić. Ogólnie - nie pchaj paluchów gdzie nie trzeba, to nic ci się nie stanie.
  • Odpowiedz
MickM
MickM
MickM 27.04.2026, 22:20:40 via Wykop
  • 0
@Hole_to_another_universe: może wystarczy wyczyścić łopatki z kurzu, przedmuchać wnętrze (polecam na zewnątrz). Możesz też zobaczyć, czy da się przesmarować oś wiatraczka. Dostęp powinien być pod naklejką, wpuść dwie krople oleju, najlepiej maszynowego, od biedy rzadkiego samochodowego. Nie używaj oleju spożywczego ani WD-40.
  • Odpowiedz
MickM
MickM
MickM 28.04.2026, 19:19:50 via Wykop
  • 0
@Hole_to_another_universe: olej spożywczy z czasem gęstnieje. Kup sobie przy okazji małą butelkę oleju, przyda ci się do smarowania np. zawiasów w drzwiach czy szafkach, zamków w drzwiach itp. Ja polecam np. Olej do broni Beretta, czyści i doskonale smaruje.
  • Odpowiedz

14

Uwaga na Koleje Mazowieckie - możesz zapłacić karę mimo skasowania biletu !

Uwaga na Koleje Mazowieckie - możesz zapłacić karę mimo skasowania biletu !

Możesz zapłacić mandat, mimo skasowania biletu w kasowniku w pociągu ! W pociągach Kolei Mazowieckich, na trasach innych niż lotniskowe - pojawiły się kasowniki ZTM. Przy kasownikach nie ma żadnego ostrzeżenia, można skasować wszystkie rodzaje biletów ZTM. Pułapka szczególnie dla osób spoza Warszawy

robertcb4
z
wykop.pl
dodany: 27.04.2026, 16:36:00
  • 8
  • #
    kolej
  • #
    ztm
  • #
    ztmwarszawa
  • #
    komunikacjamiejska
  • #
    warszawa
  • #
    kolejemazowieckie
MickM
MickM
MickM 27.04.2026, 17:25:46 via Wykop
  • -8
Na każdym przystanku jest wyraźna informacja o zasadach wspólnego biletu ZTM-KM-WKD: https://www.wtp.waw.pl/integracje/wspolny-bilet-ztm-km-wkd/
  • 4
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

MickM
MickM
MickM 27.04.2026, 18:18:22 via Wykop
  • -8
@robertcb4: nie tak dawno, po dłuższej przerwie byłem w Gdańsku. Zanim wsiadłem do tramwaju sprawdziłem w internecie czy i jakie ulgi mi przysługują i jakie środki transportu obejmują jakie bilety. A wiesz, że bilet dobowy w Gdańsku też można skasować w kasowniku? Ale żeby był ważny trzeba go zeskanować skanerem QR, innym urządzeniem. Akurat Warszawa ma dosyć proste zasady biletów, można jeździć prawie wszystkim na jednym bilecie. Teraz każdy ma
pitchuuu
pitchuuu
27.04.2026, 17:09:09
  • 0
#fotowoltaika chciałbym zainwestować w instalację fotowoltaiczna. W budynku A mam licznik. Z niego wychodzą trzy fazy + n do budynku B. W budynku B chciałbym mieć falownik jak i na nim panele fotowoltaiczne. Nie mogę puścić nowych kabli tak aby one przechodziły z budynku A do B I z inwertera z powrotem do A. Jakie są moje opcje jeśli chodzi o typ inwertera. Z tego co widziałem te wszystkie inwertery
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 27.04.2026, 17:18:48 via Wykop
  • 1
@pitchuuu: Możesz pójść w off-grid. Robisz inwerter, panele i magazyn energii w budynku B. Kablem z budynku B zasilasz budynek A. W budynku A montujesz automatyczny przełącznik sieci. Jak zabraknie energii z fotowoltaiki i magazynu, budynek A przełączy się na zasilanie z sieci energetycznej. Minus jest taki, że nie zasilisz budynku B inaczej niż z fotowoltaiki.
  • Odpowiedz
smutny_prencik
smutny_prencik
27.04.2026, 06:47:14
  • 0
Potrzebuję porady przy wyborze lutownicy, totalnie się na tym nie znam, ale mam robotę do ogarnięcia - muszę naprawić ledy w szafkach. Dostępy są upierdliwe, nie mogę wyjąć ledów z korytka wraz z kablem (kabel jest przytwierdzony pomiędzy płytami meblowymi i trzeba by było rozkręcać całą szafę), więc będę lutować z rękoma do góry prawie przy samym suficie na drabince. Polecicie jakąś niedrogą lutownicę, którą użyję raz na rok i będzie precyzyjna,
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 27.04.2026, 07:07:12 via Wykop
  • 1
@smutny_prencik: FNIRSI hs-02 na USB-C możesz zasilić z zasilacza od laptopa, powerbanka. Lekka, mała i daje radę.
  • Odpowiedz

3

Muzzy w Gondolandi

Muzzy w Gondolandi

W Polsce uczyło to Esperanto

Flapjadzek
z
youtube.com
dodany: 26.04.2026, 18:51:00
  • 7
  • #
    muzzy
  • #
    gondolandia
  • #
    angieski
  • #
    esperanto
MickM
MickM
MickM 26.04.2026, 18:56:53 via Wykop
  • 1
Nie do końca tylko esperanto. Muzzy w oryginale był programem uczącym języka angielskiego. Co ciekawe używano tylko i wyłącznie tego języka, zero tłumaczeń. Na fali sukcesu powstało kilka licencyjnych wersji m.in. esperanto.
  • 1
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

2794

Czy aktorzy dali zlecenie na Konfiture?

Czy aktorzy dali zlecenie na Konfiture?

Konfitura poinformował na swoim kanale o programie Państwo w Państwie Polsatu planowanym na dziś wieczór. Pomimo wieloletniej działalności Samochodozy i Konfitury, media zaczynają się interesować tematem tylko przy zaangażowaniu celebrytów w sytuację.

sosiwoczostkowe
z
polsat.pl
dodany: 26.04.2026, 08:11:51
  • 527
  • #
    prawo
  • #
    konfitura
  • #
    samochodoza
  • #
    polskiedrogi
  • #
    patologiazmiasta
  • #
    polska
MickM
MickM
MickM 26.04.2026, 11:24:34 via Wykop
  • 3
@CapsLock3: w zeszłym roku na chodniku zginęło ponad 100 osób, zostało potrącone przez samochód, którego tam nie powinno być. Dane od KGP edit: przepraszam zetknąłem nie na ten wiersz, ponad 100 było ofiar na przejściach. Na chodniku " tylko" 12 ofiar...
Jarek_P
Jarek_P
25.04.2026, 10:07:29
  • 0
Drodzy mirkowie, czy w przyrodzie istnieje w ogóle coś takiego, jak kontaktron NC? Bo szukam właśnie, oczywiście google znajduje takich bez liku, ale póki co bez wyjątku okazuje się, że są to jak najbardziej kontaktrony NO, tylko sprzedawca jest debil i nie rozróżnia, ewentualnie upiera się, ze stan "normalny" to taki z przyłożonym magnesem.
Dawno dawno temu widziałem kontaktrony przełączające (trzy styki), ale nie wiem, czy to jeszcze jest dostępne.

#elektronika
Jarek_P - Drodzy mirkowie, czy w przyrodzie istnieje w ogóle coś takiego, jak kontakt...

źródło: image

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 26.04.2026, 07:12:01 via Wykop
  • 1
@Jarek_P: szukaj kontaktronów Form C: https://www.pic-gmbh.com/en/products/pmc-1496s
  • Odpowiedz
moja-walka
moja-walka
23.04.2026, 16:21:41
  • 4
W necie cena 20 tabletek Ibupromu to 20 zł, a ja poszedłem do apteki i zapłaciłem 28 zł. Teraz oprócz bólu głowy to mam jeszcze ból d--y, a te tabletki i tak nie działają. W necie jest taniej czy trafiłem na drogą aptekę (Dr Max)?
#apteka #medycyna #przegryw
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 23.04.2026, 16:35:00 via Wykop
  • 1
@moja-walka: zawsze proś o najtańszy ibuprofen 200mg, żeby nie przepłacać za reklamę w tv.
  • Odpowiedz
Jarek_P
Jarek_P
23.04.2026, 14:07:57
  • 34
Ponieważ św. Marcin nauczał, że należy się dzielić z potrzebującymi, niniejszym dzielę się: otóż ogłaszam, że w temacie "trzecia ręka" dla elektroników i modelarzy właśnie odkryłem mitycznego Świętego Gralla :)

W temacie trzeciej ręki generalnie istnieją wynalazki kiepskie, gówniane i bardzo gówniane. Potem długo długo nic. I na końcu listy jest jeszcze ta taka popularna z dwoma krokodylkami i gównolupą, która się nie nadaje do absolutnie niczego, bo nawet do rzucania o ścianę
Jarek_P - Ponieważ św. Marcin nauczał, że należy się dzielić z potrzebującymi, niniej...

źródło: image

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 23.04.2026, 15:26:15 via Wykop
  • 1
@Jarek_P: tylko ta płytka taka nie za duża. Gdzieś już widziałem podobne rozwiązanie.
  • Odpowiedz
MickM
MickM
MickM 23.04.2026, 15:28:33 via Wykop
  • 1
@Jarek_P: https://omnifixo.com
  • Odpowiedz
pkrr
pkrr
21.04.2026, 18:46:43
  • 0
Czytałem kiedyś o energii biernej, w końcu się za to wziąłem i widzę, że 25% rachunków to właśnie za bierną (działalność).
W związku z tym, naturalnym posunięciem jest montaż kompensatorów.

AI podpowiada ten: https://sklep.elektrokomplex.pl/dlawiki-kompensacyjne/15396-dlawik-kompensacyjny-ink-3-10-400-inducto-5903631540271.html

a w przyszłości w przypadku dodania PV ten:
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 21.04.2026, 19:15:53 via Wykop
  • 3
@pkrr: najpierw załóż analizator sieci i zobacz, co ci tak sieje. Może wystarczy doposażyć w kompensację parę urządzeń i wyjdzie taniej.
  • Odpowiedz
niedasieukryc
niedasieukryc
niedasieukryc
20.04.2026, 13:14:21
  • 0
Czy zasilacz 13V 1A podłączony 24/7 do akumulatora samochodu garażowanego przez kilka miesięcy wystarczy aby się nie rozładował? W samochodzie działa antykuna i alarm. Mam taki w szufladzie więc mógłbym go wykorzystać zamiast kupować ładowarkę. Nie uszkodzi to akumulatora? Czy taki zasilacz powinien być podłączony szeregowo z akumulatorem przez diodę Schottky'ego(niższy spadek napięcia do zwykłej diody) aby zabezpieczyć przed prądem wstecznym?

#pytaniedoeksperta #majsterkowanie #motoryzacja #samochody
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 20.04.2026, 13:56:56 via Wykop
  • 6
@niedasieukryc: prostowniki są teraz tak tanie, że lepiej sobie kupić takowy.
  • Odpowiedz
marek2092
marek2092
18.04.2026, 08:23:55
  • 0
Mirki wczoraj wylałem takie słupki betonowe na głębokość ok 40 cm pod pergole, myślicie że dzisiaj już mogę kotwić czy poczekać ?
#budownictwo #budownictwo #majsterkowanie #kiciochpyta #remontujzwykopem
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 18.04.2026, 08:39:17 via Wykop
  • 3
@marek2092: pokaż te słupki. Lepiej było zatopić w betonie pręty gwintowane i przykręcać się do nich.
  • Odpowiedz
Hole_to_another_universe
Hole_to_another_universe
14.04.2026, 15:17:21
  • 3
ej też tak macie że was randomowe rzeczy kopia prądem? XD czy to auto, przycisk od windy, czy metalowa szafka niepodłączona do prądu albo inny człowiek dD i to serio nie lekkie mrowienie tylko solidne p-----------e - kilka razy w ciemności nawet zauważyłem iskrę. Co tu się odpiwrdala, nabawiłem się nawet strachy przed dotykaniem rzeczy xD #fizyka #prad #medycyna #zdrowie
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 14.04.2026, 18:41:09 via Wykop
  • 0
@Hole_to_another_universe: teraz jest suche powietrze, to normalne, że kopie. Zmień płyn do płukania, unikaj syntetyków. W ostateczności spróbuj kupić buty ESD - np. takie: https://www.vmfootwear.cz/index.php/pl/ochronne/1409-2085-s1plesd-palermo
  • Odpowiedz
MickM
MickM
MickM 14.04.2026, 18:46:22 via Wykop
  • 0
@Hole_to_another_universe: zobacz sobie inne modele. Te buty są mega wygodne i leciutkie. Już kilka razy zapomniałem zmienić w pracy i kapnąłem się dopiero w domu.
  • Odpowiedz
tomaszmiller
tomaszmiller
14.04.2026, 07:40:29
  • 3647
Cześć!
Nazywam się Tomek Miller i jestem fizykiem matematycznym (czyli takim ni to fizykiem teoretykiem, ni to matematykiem) oraz popularyzatorem nauki z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.

Jeśli nurtują Was kwestie dotyczące zakrzywionej czasoprzestrzeni, kwantowych dziwności albo matematycznych abstrakcji (słowem: typowe tematy dyskusji na imprezie w kuchni albo na klatce schodowej akademika), serdecznie zapraszam na AMA 28 kwietnia o 18:00.

Nie obiecuję, że moje odpowiedzi będą satysfakcjonujące - pewnie często będę pisać "nie wiadomo"
tomaszmiller - Cześć!
Nazywam się Tomek Miller i jestem fizykiem matematycznym (czyli...

źródło: fota1 (1) (1)

Pobierz
  • 241
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

MickM
MickM
MickM 14.04.2026, 10:07:27 via Wykop
  • 5
@tomaszmiller: Dziękuję za serię "Zacznijmy od zera" oraz za całą aktywność na polu popularyzacji nauki.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14
  • Strona 3 z 14
  • >

Osiągnięcia

  • Rocznica
    od 15.11.2025

    Rocznica

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking