Bywałem sporo na Litwie (interesy). Bywałem też trochę na Łotwie. Drogi? Litwini mają lepsze od naszych, Łotysze dużo gorsze. Samochody? W Polsce znacznie lepsze i droższe. No może poza Rygą gdzie jeżdżą Aston Martiny, Bentleye itp. ale reszta Łotwy to stare Wołgi i Łady. Zdjęcia policyjnych nowych VW czy Mercedesów też mam zarówno z Litwy jak i z Rygi. Jednak na zwykłych drogach to już ichnia Policja jeździ Ładami itp. Bardzo nieobiektywny
@Hivi: na łotwie i Estonii nie byłem ale Litwę zwiedziłem i to nie jest tak kolorowa jak na obrazkach ... nawet w na białorusi możny by, zrobić kilka ładnych zdięć i ukazać ją jako nowoczesną i piękną krainę ... Litwa jest zacofana, może nie cała ale w porównaniu z Polską to jest murzynowo ,a napewno wschodnia strona taka jest zero dróg wsie wyglądają jak XIX wieczny relikt przeszłości a miasta wyglądają
@100piwdlapiotsza: rzeczywiście nawet z autobusu do Rygi widać, że wsie Litewskie wyglądają skromniej od większości Polskich. Jednak na mazurach polskie wsie nie są dużo lepsze, więc jak się jedzie z Polski to nie ma dużego kontrastu. Główna droga z Polski też nie jest zła.
Osobiście nie znam tych krajów, więc artykuł mnie zaciekawił. Tylko 1 wieczór spędziłem w Rydze, ponieważ tamtejsze lotnisko miało konkurencyjne ceny i muszę przyznać, że miasto bardzo ciekawe. Średniowieczna architektura. Bardziej z Krakowem się kojarzy niż Białymstokiem ;)
@Spilihp: Prawie nikt? A byłeś kiedyś na forum Onetu? Tam pod każdym artykułem o Litwie czy stosunkach Litwy z Polską będziesz miał kilkanaście komentarzy uświadamiających ciemny lud, że dzisiejsi Litwini to potomkowie żmudzkich chłopów i nie mających wiele wspólnego z WKL.
@chmurli: Po prostu to pisał ktoś kto nie wie o tym, że kraje skandynawskie, a nordyckie to trochę inna bajka i pomieszał terminy. Oni się uważają, za kraj nordycki oczywiście.
Język estoński "z natury" nie ma nic wspólnego z językami germańskimi, bo nie jest - tak jak fiński - językiem indoeuropejskim. W związku z tym nie mogą się zaliczać - tak jak Finowie - do Sakndynawów, którzy są Germanami. Te kraje zaintrygowały mnie już jakiś czas temu.
Jako ciekawostkę podam, że Fiński, Estoński i Węgierski należą do tej samej rodziny i pochodzą od tego samego języka - ugrofińskiego. Są to trzy języki
@medevacs: Nie wydaje mi się, żeby pochodzenie tych języków było jakąś wielką zagadką, językami z tej samej grupy mówi się na Syberii, czyli prawdopodobnie stamtąd przybyli dawni mieszkańcy dzisiejszej Finlandii. Jeżeli chodzi o Węgrów:
"Węgrzy należą do grupy ludów ugrofińskich. Wywodzą się one z okolic Uralu i między 3 i 4 tysiącleciem p.n.e. pierwsze ich odłamy rozpoczęły swą wędrówkę na zachód."
@darck: no właśny cały trick polega na tym, że do dzisiaj tego nie ustalono. Jeszcze większą zagadką jest to, że Węgrzy pomimo "bliskości" językowej mają swój kraj w tak dużym oddaleniu geograficznym od swoich dwóch językowych "kuzynów".
Tak się zastanawiam - są to kraje o bardzo niskiej gęstości zaludnienia, a przecież całkiem niezłych warunkach klimatycznych. W obliczu ogromnego bezrobocia i kryzysu, który nawiedził tamte kraje, może opłacałoby się wykupywanie tam ziemi? Zakładam, że sporo jej leży odłogiem, jeżeli opuszczane są całe gospodarstwa, może na tym da się zrobić biznes?
Komentarze (117)
najlepsze
Komentarz usunięty przez moderatora
- Wielkie Księstwo Litewskie = Białoruś, a nie żadna Litwa.
- Około 75% ludności była pochodzenia ruskiego.
- Językiem urzędowym przez pierwsze kilka wieków był język starobiałoruski.
- Jedną z propozycji na nazwę dzisiejszej Białorusi, w latach 50-tych była Wielka Litwa
Jest to rzecz powszechnie znana wśród osób zajmujących się tematem oraz regionem, tym bardziej dziwi to, że nie wie o tym prawie nikt :)
Komentarz usunięty przez moderatora
Woooooow double rainbow, that is so intense! WoooooW
nordycki ≠ skandynawski! Finlandia jest krajem nordyckim, jednak nie jest zaliczana do Skandynawii.
"Skandynawia - region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich."
Jako ciekawostkę podam, że Fiński, Estoński i Węgierski należą do tej samej rodziny i pochodzą od tego samego języka - ugrofińskiego. Są to trzy języki
"Węgrzy należą do grupy ludów ugrofińskich. Wywodzą się one z okolic Uralu i między 3 i 4 tysiącleciem p.n.e. pierwsze ich odłamy rozpoczęły swą wędrówkę na zachód."
Za wikipedią, to raczej sprawa dość pewna.