NBP upamiętnił bitwę pod Wizną
Na rewersie monety, jak wskazano, widnieje wizerunek mjr. Władysława Raginisa na tle schronu koło Góry Strękowej, zwanego również schronem Raginisa. Natomiast na awersie przedstawiono boginię sprawiedliwej wojny i mądrości Atenę i napis „Polskie Termopile”.
T.....r z- #
- #
- #
- #
- 1
- Odpowiedz
Komentarze (1)
najlepsze
Jak przypomina w folderze emisyjnym dr hab. Marek Gałęzowski, bitwa pod Wizną jest jednym z najsłynniejszych epizodów bohaterskiej obrony Polski we wrześniu 1939 r. W pobliżu tej miejscowości znajdował się umocniony odcinek fortyfikacji broniący przeprawy przez Narew. Dowodził nim trzydziestojednoletni kapitan Władysław Raginis. Miał do dyspozycji batalion piechoty złożony m.in. z kompanii fortecznej i kompanii saperów.
Było to przeszło 350 żołnierzy i oficerów (a nie - jak podawano w dawniejszych publikacjach - 700), uzbrojonych w sześć dział, 24 ciężkie karabiny maszynowe oraz dwa karabiny przeciwpancerne. Batalion zajmował osiem żelbetowych schronów bojowych, z których ten ulokowany na Górze Strękowej był ośrodkiem dowodzenia - napisano.
Tymi siłami dowódca „Wizny” przez trzy dni powstrzymywał liczący kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy korpus pancerny jednego z najlepszych dowódców niemieckich gen. Heinza Guderiana.