Jedzeniowe "perpetuum mobile". Ryby i warzywa rosną same i za darmo....
Uliczne akwarium, na którym rośnie sałata, pomidory i zioła. Ryby zasilają nawozem rośliny. Człowiek zjada rośliny, a resztki wraz z karmą wyrzuca rybom. Wystarczy trochę prądu do podgrzania wody i koło się zamyka. Oto szwajcarski pomysł na automatyczną, przydomową hodowlę ryb i warzyw.
hahacz z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 63
Komentarze (63)
najlepsze
https://www.facebook.com/PassiveAquaponics - wegry,
http://www.permies.com/ - ogolna strona o roznych technikach dotyczacych akwaponiki, samodzielnych rozwiazan na pasywna energie, naturalne ogrzewania, permakultura etc.
http://www.plantchicago.com/ - Projekt pol komercyjny w ktorym postarali sie jak najbardziej polaczyc rozne elementy ( w formie malych biznesow) ktore sie nawzajem uzupelniaja minimalizujac zuzycie energii etc.
http://www.youtube.com/watch?v=X2wWTadsBDA System bardziej skomputeryzowany
Wszystkie publikacje Murray'a Hallama
http://www.aquaponics.eu/
To kilka rzeczy na start ;) Troche jest tez o tym na
Ale i tak świetny pomysł. W sieci jest pełno poradników i instrukcji jak budować i pielęgnować takie systemy. To jest właściwie cały ruch hobbystów.
Widziałem na YT instalacja już właściwie przemysłowe gdzie gościu zaopatrzał okoliczne supermarkety w sałatę i ryby. Miał około hektara takiej uprawy.
Energii to trzeba właściwie tyle samo co w zwykłej uprawie szklarniowej. Pompy pompujące wodę mają naprawdę niewielką moc nawet w dużych instalacjach.
Wielką zaletą tego systemu jest, że można go uruchomić niemal wszędzie. Nie ma znaczenia rodzaj gleby czy dostęp do wody (tzn. jakiś minimalny jest niezbędny ale w
Ale żeby w ten sposób hodować żywność?
Zdecydowanie za mała powierzchnia.
I za dużo energii.
Komentarz usunięty przez moderatora
Wyjaśnisz mi to "za darmo"? Będą gratisowo dostarczać taki system każdemu kto będzie chciał? Z roślinami rybami i abonamentem na wodę?
http://diyaquaponics.com/forum/viewtopic.php?f=106&t=825
@Jormung: To o czym mowisz brzmi dobrze w teorii i jest to uzywane w niektorych czesciach swiata, ale klimat, jak rowniez biurokracja i potrzebna dokumentacja bardzo to utrudnia. Istnieja w Polsce 2 czy 3, jedna z nich hoduje barramundi. Istnieja juz zalecenia w stosunku do uzywnia akwaponiki ( http://sprl.pl/userfiles/files/Strategia_SPRL_2020(1).pdf ). Co do ryb ( jak najbardziej trzeba usuwac zdechle, chodz sa systemu