Struktura kosmosu - Iluzja Czasu HD (napisy PL)
Świetnie zrealizowany dokument na temat Czasu, pozwalający zrozumieć jego naturę. Prowadzi Brian Green - profesor Uniwersytetu Columbia, zwolennik teorii strun, autor bestsellerowych książek popularyzujących naukę.
janusz_turbodiesel z- #
- #
- #
- #
- #
- 67
Komentarze (67)
najlepsze
Mamy więc materię, która jest i która reaguje ze sobą samą (nie wchodzę w szczegóły czy to kwarki czy coś innego w szczególności). Powiedzmy, że mamy stan w którym mamy takie dwa czynniki które w danej chwili stanowią teraźniejszość. Gdy te dwa czynniki wchodzą w "reakcję" produkują kolejny stan rzeczywistości. Odnosząc to liczbowo to np. 2 * 2 = 4. Znamy więc stan obecny i stan przyszły. Co więcej możemy ten przyszły stan oszacować. W tym przypadku moglibyśmy też ten przyszły stan potraktować jako obecny i spróbować wyznaczyć przeszłość (tj. rozłoży go na czynniki). No dobra 4 to 2 * 2, to było proste. Ale weźmy sobie jakąś liczbę pierwszą np. 13 tu mamy problem. Wiemy, że ta liczba jest większa niż 4 więc powinna zaistnieć w "osi czasu" później jak np. 12 jako wynik reakcji czynników 3 i 4 które zostały utworzone wcześniej. Ale ta 13 możne w przyszłości tworzyć kolejne stany np. 13 * 2 = 26.
To co chce powiedzieć to, ze możne istnieć jakaś zależność w odniesieniu do czasu (mający wpływ także na entropię) gdzie można mierzyć stany obecne i szacować przyszłość, ale nie można cofać się wstecz jak już powstaną stany wtórne (np. 26) który wykorzystały stan, który był pierwotny (np. 13). Nie da się go rozłożyć na stany wcześniejsze.
Co
:)
Link do innego był ze 2 dni temu ale nie dziwie się bo jest tam sporo fajnych rzeczy do obejrzenia.
Pomyślcie... Gdyby ruch zamarł całkowicie to nie sposób było by zmierzyć czasu... a właściwie to każdy by stwierdził, że to czas stoi w miejscu a nie ustał ruch. (Zakładając że myślenie było by możliwe - tj. impulsy w mózgu by jednak nie zamarły )
Moje rozumowanie jest takie, że skoro istnieje ruch i rzeczy zmieniają się w czasie (i poruszają) to trzeba ustalić jakąś "mapę" aby się w tym ruchu móc się spotkać. Można ustalić miejsce spotkania w przestrzeni i wykonać ruch ale bez znajomości punktu czasu jedna osoba będzie za wcześnie a druga za póżno. Dlatego posługujemy się czasem, aby określić wymagany ruch do przebycia określonego miejsca w przestrzeni...
Czas
jakie protony
jakie kwarki