I bardzo dobrze. Skończy się szukanie drobnych i kombinowanie kasjerek jak wydać. I tak większość klientów nie daje równej kwoty tylko właśnie zaokrągloną. Z pewnością przyśpieszy to obsługę w kasach.
Przeczuwam następującą sytuację: w sklepach pojawią się emeryci/renciści z kalkulatorami, na których będą wyliczać zakupy zawsze tak, żeby być dwa grosze do przodu na kasie. Do sklepów będą chodzić częściej (bo będą za każdym razem kupować mniej rzeczy na raz), aby częściej korzystać z tej możliwości. Przyjmując, że dziennie będą do przodu o 2 grosze to miesięcznie da to zysk około 42 groszy a rocznie 5 zł!
@Zarov: Sprzedawcy nigdy nie zrezygnują z końcówek 99. Z psychologicznego punktu widzenia.
A druga sprawa to przy 100 produktach płacił byś drożej o 1zł. Ludziom mogło by się to nie spodobać... chociaż to akurat najmniejsze zmartwienie w naszym kraju, czy się coś ludziom podoba czy nie...
@Zarov: Ja też na cenę 4,99 mówię 5zł. ale znam osoby co powiedzą "cztery z kawałkiem" i tych eksperci od sprzedaży w marketach po prostu kochają. Za nic nie pozwolą żeby się tym ludziom otworzyły oczy. :)
@ErroL: kiedyś poszedłem z całą torbą miedziaków do tesco na kasę samoobsługową. Godzinę wrzucałem by uzbierać 30zł, po czym kasa się zawiesiła i oddała mi pieniądze już w formie papierowej :)
Produkcja grosza zbyt droga? Bo kosztuje 5 groszy? A w takim razie ile kosztuje produkcja banknotu 200 zł i czy czasem ów zysk nie jest wystarczający by pokryć ów stratę?
Większość z nas długo na to czekała. Jak powszechnie wiadomo 1gr nie jest wart 1gr a więcej. I imho na tym powinniśmy jako państwo oszczędzać by łatać dziurę budżetową.
W Czechach najmniejszą monetą jaką można płacić jest 1 korona mająca wartość około 16 groszy. Mimo ceny są podane z dokładnością do 1/10 korony czyli 10 halerzy. Dziesięć lat temu zaczęli wycofywać monety o nominale 10 halerzy i 20 halerzy a parę lat temu 50 halerzy. Zaokrąglanie cen działa bez zarzutu - nikt się nie czuje oszukany. Przy płatności kartą kwota jest pobierana z dokładnością do dziesiątek halerzy. Da się?
W przypadku Bitcoina w przyszłości czeka nas odwrotny problem. 1 Satoshi (0,00000001 BTC) będzie tyle warty, że trzeba będzie drobne płacić innymi walutami.
Komentarze (36)
najlepsze
A druga sprawa to przy 100 produktach płacił byś drożej o 1zł. Ludziom mogło by się to nie spodobać... chociaż to akurat najmniejsze zmartwienie w naszym kraju, czy się coś ludziom podoba czy nie...
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/689589,groszowki_jednak_nie_zostana_wycofane_z_obiegu_za_duze_straty_dla_konsumentow_i_firm.html
pierwsze z brzegu.