T-34 - legenda w zderzeniu z rzeczywistością
Wszystko to powoduje, że T-34, którego znamy z kart powojennej literatury historycznej (a może nawet z filmów), a T-34 rzeczywisty, to niejako dwie różne rzeczy. Polecam książkę "Przeciw Panterom i Tygrysom - Wspomnienia czołgistów walczących w T-34". MOCNA RZECZ
a.....i z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 86
Komentarze (86)
najlepsze
To porównanie jest nieco nieuczciwe w stosunku do AK, gdyż ten miał poważną zaletę: niezawodność. W T-34 nie można było na nią liczyć.
może nie jakość - raczej zaawansowanie techniczne, które skutkowało zdecydowanie większą podatnością na awarie w warunkach bojowych
T-34 to taki Ford-T, były lepiej dopracowane modele - ale za nim przemawiał rachunek ekonomiczny i stosunek cena/jakość.
gdyby nie amerykańskie dostawy, to ruskie by w Pantery dzidami rzucali...
Tak, to prawda że 10 niemieckich czołgów jest w stanie pokonać 20 czołgów sowieckich. Niestety, zawsze jest ten dwudziesty pierwszy.
Pod koniec lat 30 projektowano czołg średni T-34, który miał zastąpić czołgi wielo-wieżowe i miał wypełnić lukę między czołgami zwiadowczymi, a ciężkimi KV-1.
Dobrano działo wystarczające na czołgi lekkie Niemieckie i mające na celu wsparcie piechoty (podobnie jak w 1940 w M4, jak go projektowano). Potem po roku zastąpiono je na działo wykorzystywane w Zis-5 (działo polowe, które było zmorą Niemców przez wojnę). T-34 nie był projektowany do zwalczania czołgów ciężkich, do tego używać miano KV.
Porównywanie
jak niby armata F34 miała przebić z przodu Panterę, skoro było to zwyczajnie niewykonalne, gdyż najsłabszy element pancerze przedniego Pantery był grubszy niż wynosiła penetracja ruskiego działa z przyłożenia.
Że autor zapomniał napisać, że tak naprawdę KwK 40 75L48 or F34 dzieliła również przepaść jeśli chodzi o
Przy 1:1 T-34 był taką sobie konstrukcją (generalizuję, nie będę tu omawiał wersji i potrencjalnych przeciwników) i nie stawiałbym na niego nie tylko w pojedynku z Panterą, ale i w walce PzKpfw IV kontra T-34/85 (nie zgadzam się z oceną Autora artykułu, ale to temat na dłuższe rozważania
Tylko? Autor zapomniał wspomnieć, że "tylko 900" stanowiło ponad 1/4 wszystkich czołgów, użytych przez Niemców podczas Barbarossy (mieli około 3500). Gdyby III Rzesza miała "tylko 900" T-34, to do zimy Wehrmacht byłby za Uralem. Tak,