Ramachandran: Neurony, które ukształtowały naszą cywilizację
Neurobiolog Vilayanur Ramachandran prezentuje fascynujące działanie neuronów lustrzanych. Niedawno odkryte neurony lustrzane umożliwiają ludziom uczenie się złożonych zachowań społecznych, z których część ustanowiła podwaliny naszej cywilizacji.
miss-ghede z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 34
Komentarze (34)
najlepsze
Tajemnice mózgu, odc. 1
Tajemnice mózgu, odc. 2
Aczkolwiek śmiesznie się słucha Hindusa, co posiada jedynie lekki akcent hinduski ;)
Komentarz usunięty przez moderatora
@izzardPL:
Tak właśnie było chyba z większością wybitnych uczonych i wynalazców. Jednak mimo to, ci wszyscy "ścisłowcy" (którzy 30 lat temu pewnie mieli by problemy ze skończeniem zawodówki) świeżo po studiach, będą się śmiać ze wszystkiego, co humanistyczne.
Uogólniając można stwierdzić, że posiadamy neuron związany z naszą osobą, z naszymi odczuciami gdy nas ktoś dotknie, gdy chcemy wykonać jakąś czynność oraz klon tego neuronu, który związany jest z obserwacją podobnych czynności u innych.
Istny algorytm... jeżeli chcesz włączyć lewą nogę wykonaj polecenie nr 1 :).
Jeżeli
Uogólniając to mamy miliony neuronów i większość reaguje na to co my sami odczuwamy, a mała część na to co odbieramy z zewnątrz, co ma na nasz mniejszy wpływ, dlatego właśnie nie jest to algorytm a coś bardziej plastycznego :P
Masz rację, są neurony, które odpalają, kiedy ja ruszam ręką i są też takie, które odpalają, gdy widze, jak Ty ruszasz ręką. Neurony lustrzane właśnie dlatego są takie niesamowite, że odpalają w obu powyższych przypadkach.
1. Płynnie przechodzi od tego, że te same neurony odpalają, gdy małpa sięga ręką po przedmiot i gdy widzi inną małpę sięgającą po ten przedmiot (prawda, potwierdzona eksperymentalnie) do ognia, schronienia i języka (WTF?)
Chcę tylko dodać, że