Wpis z mikrobloga

@torm: Na przykładzie. Kura kosztuje od 60 lat mniej więcej 2.30 zł. Nagle się coś dzieje i spada cena kury. Kura kosztuje 2.04 zł, i spadek powoli się zatrzymuje. Niestety, jednak spada do 1.99 zł. I fenomen jest taki, że jest teraz większa szansa na dalszy spadek, ponieważ jesteśmy już poniżej "psychologicznej bariery" 2zł. Jasno i klarownie ? :D
jest to poziom wsparcia albo oporu, który funkcjonuje bez potwierdzenia fudamentalnego albo technicznego, bazuje na emocjach uczestników rynku i dotyczy głównie okrągłych liczb. Swego czasu 5zł za litr benzyny to była taka psychologiczna granica.
@torm: nie wiem czy nie ma badań bo nigdy nie szukałem. Podejrzewam, że niejedna magisterka została napisana na ten temat. Bariera psychologiczna istnieje. Tak jak mówiłem kiedys górną barierą było 5zł za litr benzyny albo 10zł za paczkę papierosów, kiedys byłem palaczem ;)
@torm: na tym własnie polega psychologiczna granica. Powiedzialem sobie ze jesli marka fajek ktore pale przekroczy 10zl to rzucam palenie, udalo sie. To nie jest jakis moj wymysl. Popatrz na wykresy a zobaczysz jak ceny się odbijają od okrągłych wartosci. Nie bez powodu w sklepie masz te wszystkie ceny 1,99 2,99...