Wpis z mikrobloga

#eu4 #europauniversalis

Mam zamiar zagrać Wenecją i chcę większą uwagę skupić na rozwoju ekonomicznym niż podbojach terytorialnych (przynajmniej na początku). Jakie idee wybierać, na czym się skupić, żeby mnie nie dojechali na samym początku gry i aby moje państwo liczyło się na mapie Europy i może nawet w Koloniach. Proszę o jakieś rady jak zacząć grać, bo zapewne ten okres jest najważniejszy. ;)

  • 6
Masz opis do każdej idei przecież. Chcesz bawić się w ekonomie, to weź te idee co dają ci jak najwięcej kupców, efektywności handlu i embarga. W sferze podbojów, zapatruj się na pozyskanie prowincji, które zwiększą procent handlu w danym źródle handlu. Graj po prostu, w praniu ci wszystko wyjdzie.
@PrawyKuba: Trade to podstawa. By przetrwać musisz otoczyć Austrie swoimi sojusznikami, później najlepsza Francja. Jeśli chodzi o podboje terytorialne to musisz wziąć Bałkany przed Turkami. Bez tego nie będziesz miał ani forcelimitu, ani manpowera.
@LibertyPrime: Dzięki Liberty, mam jeszcze jedno pytanie, a widzę, że grasz sporo to pewnie ogarniasz, więc pozwól, że je zadam. :P

Gram jak pisałem wcześniej Wenecją. Miałem sojusz z Austrią, walczyłem z nimi w ich wojnach, relacje cały czas ~160, a tu nagle jeb zerwali sojusz i zaczęli fabrykować claimy na moich prowincjach. Pewnie się teraz we mnie wbiją czyż nie? Co robić? Na szybkości zawierać sojusze? Czy od razu jebnąć
@PrawyKuba: Polska jest Silna lub w Unii z Litwą? Jeśli tak to ich bierz. Do tego Czechy jeśli sobie radzą. Sprawdź jakich ma rywali. Jak się obwarujesz sojusznikami to się nie odważą. AI nie jest tak głupie. Jak tylko będziesz mógł bierz sojusz z Francją. Wtedy nic Cię nie ruszy.

Edit. Generalnie Austria zawsze będzie Twoim przeciwnikiem. Jeśli widzisz, że jest zaangażowana w grubej wojnie i przegrywa to bierz się za