Wpis z mikrobloga

Dzieci w podzielonym Berlinie, 1961.

Zdjęcie ukazuje rodziców z Berlina Zachodniego pokazujących swoje pociechy dziadkom, którzy pozostali po drugiej stronie.

Budowa Muru Berlińskiego w sierpniu 1961 roku rozdzieliła rodziny i sąsiadów w niegdysiejszej stolicy Niemiec. Mur reprezentował wyjątkowo nędzny, brutalny, i ostatecznie bezskuteczny epizod w powojennym świecie. Życie w ciągu jednej nocy zmieniło się nie do poznania. Ulice, linie metra, trasy autobusów, tramwajów, kanały i rzeki - wszystko to zostało rozdzielone. Członkowie rodzin, przyjaciele, kochankowie, szkolne znajomości, koledzy z pracy i inni zostali nagle podzieleni. W niektórych przypadkach dzieci odwiedzające dziadków po drugiej stronie granicy zostały nagle odcięte od swoich rodziców.

Zachodni berlińczycy nie mogli odwiedzić zarówno Berlina Wschodniego, jak i reszty NRD. Wszystkie punkty graniczne pozostały dla nich zamknięte pomiędzy 26 sierpnia 1961 a 17 grudnia 1963 roku. Berlin Zachodni stał się wyspą otoczoną zewsząd przez NRD. Kiedy po wojnie III Rzesza została podzielona na strefy okupacyjne, Związek Radziecki zajął wschodnią stronę kraju, lecz alianci nie chcieli ot tak oddawać całej stolicy w ich ręce. Blokada Berlińska mająca miejsce w latach 1948-49 była jednym z pierwszych kryzysów zimnej wojny. Podczas jej trwania sowieci zablokowali kompletnie wszelki dostęp do zachodniej strony miasta usiłując zmusić aliantów do oddania ich części Berlina. Podczas jej jedyną drogą dostępu do miasta i zapewnienia mu funkcjonowania (poprzez dostarczanie żywności, leków, benzyny i innych potrzebnych produktów) była droga powietrzna - w tym czasie wykonano ponad 200,000 lotów.

Do roku 1953 granica pomiędzy tworzonym NRD, a zachodnimi strefami okupacyjnymi mogła być przekroczona bezproblemowo w wielu miejscach. Po tym czasie wewnętrzna granica Niemiec Wschodnich została zamknięta. Jedyną drogą na zachód pozostał Berlin Zachodni, który stał się swoistą luką dla mieszkańców bloku wschodniego chcących uciec od sowieckiego terroru. Do roku 1961 NRD opuściło blisko 3,5 miliona osób - stanowiło to około 20% populacji całego kraju. Kraj opuściło wtedy wielu specjalistów, takich jak inżynierowie, technicy, lekarze, nauczyciele czy prawnicy.

[ #fotohistoria #berlin #niemcy #historia #historiajednejfotografii ]
maciekawski - Dzieci w podzielonym Berlinie, 1961.



Zdjęcie ukazuje rodziców z Berl...

źródło: comment_kgR2pNyNEHxXyGSJ5dHCSGmtxmYYbUfG.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz