Wpis z mikrobloga

Odnośnie wpisu @szurszur o zbrodniach radzieckich: moja ciocia miała "okazję" przeżyć codziennie piekło, które fundowano na Kresach Wschodnich. Historii jest mnóstwo, jednak chyba zawsze najbardziej przejmuje ją jedna: Kiedy Niemcy wkraczali na tereny zajmowane przez Rosjan, wydawano m.in. rozkaz o ewakuacji więzień. Ojciec jej przyjaciółki był komendantem w jednym z takich więzień. "Ewakuacja" dotyczyła rzecz jasna tylko pracowników. Zabijano więc więźniów, których było w tej placówce mnóstwo. Bardzo szybko skończyła się amunicja, co ucieszyło pozostałych przy życiu więźniów, którzy, zdawać by się mogło, wygrali życie. Rozkaz z góry był jednak jasny, a niewykonanie go skutkowało oczywiście śmiercią swoją i rodziny. Komendant kazał więc zabijać pałkami. Niektórzy strażnicy padali już ze zmęczenia, gdyż więźniów było zwyczajnie za dużo, a takie pałowanie na śmierć trochę jednak trwa. Wyobraźcie sobie to piekło: siedzicie w celi i czekacie na śmierć od kilku godzin; śmierć w ogromnych męczarniach; cały czas słyszycie wrzaski z bólu; widzicie mieszające się krew i pot; widzicie płacz strażników, którzy już załamywali się psychicznie - nawet ci, wydawało się, najbardziej wytrzymali.

#truestory #historia #wojna #rosja
  • 4
@MuchaZ: A tak. NKWD wybijało wiezniów tysiacami. W Lwowie i innych wiezianiach w piwnicach walaly sie masy ciał wiezniów - głównie Polaków i Ukraińców. Oczywiscie za te kraty sie trafiało np. za dizalanosc w przedwojenych organiacjach a nie jakies realne przestepstwa.
@szurszur: Wiem, że mój pradziadek (ojciec mojej cioci) trafił na kilka miesięcy do więzienia, gdzie niemal zginął z wycieńczenia, za dawanie ludziom pracy. Zwyczajnie w świecie, uczciwie, chciał komuś zapłacić za to, że pomoże mu w polu. Byli nieco bogatsi niż pozostała część społeczeństwa, co Rosjanie bardzo szybko zmienili - podjeżdżała ciężarówka z żołnierzami, zabierała co z pola się nazbierało i do widzenia. Niektóre fakty są w dzisiejszych czasach nie do
. Byli nieco bogatsi niż pozostała część społeczeństwa, co Rosjanie bardzo szybko zmienili - podjeżdżała ciężarówka z żołnierzami, zabierała co z pola się nazbierało i do widzenia.


@MuchaZ: Nawet dzisiaj na jednym z informacyjnych kanalow ukrianskich wrzucili film dokumnetalny gdzie pokazali co dzialo sie po wkroczeniu Sowietów. No i było wszystko o czym piszesz, zabijanie wiezniow podczas ewakuacji i o pogorszeniu sie sytuacji gospodarczej ludzi bo rekwirowano produkty czy nawet mieszkania.
@MuchaZ: to dla odmiany opowieść z zachodu. Przyjechały Ruskie, kazali sobie znieść cały alkohol ze wsi. Jeden gospodarz miał schowaną butelkę wina, kiedy wyzwoliciele ją znaleźli wyrwali facetowi żuchwę( ͡° ʖ̯ ͡°) Generalnie ich ulubioną potrawą były ziemnieki ze spirytusem. Generalnie potem było już troszkę lepiej. Kiedy wkraczali Niemcy, kazali prababci zabrać dzieci z domu, bo spodziewali się ostrzału artyleryjskiego. Kazali po polsku, pierwszy oddział we wsi