Wpis z mikrobloga

Mirki, przeglądam już dłużej wykop i dopiero teraz naszło mnie aby założyć konto. Wiem, że sporo osób ostatnio tak pisze ale musiałem coś mieć na swoje usprawiedliwienie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaczynam właśnie trzeci rok budownictwa. Przez całe dwa lata szło mi bardzo ładnie. Zdawałem wszystko w pierwszych terminach.

Od paru miesięcy chciałbym wyjechać do Norwegii. Od pół roku uczę się norweskiego po trzy godziny dziennie. Jestem bardzo zmotywowany.

I tu moje pytanie do was. Czy znacie jakąś stronę z praktykami dla studentów, szczególnie budownictwa. Zależy mi aby dostać na początek jakąś pracę związaną z moim kierunkiem, która da mi doświadczenie. Może to być na początku nawet praca fizyczna.

Ciekawi mnie jednak czy są jakieś strony z ofertami praktyk dla takich osób jak ja. Jeżeli to możliwe to chciałbym aby wszystko było legalnie, najlepiej u jakiegoś norwega/norweskiej firmy.

byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.

#norwegia #pytaniedoeksperta #praktyki #budownictwo
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Konstancjusz: Z mojego mirkowego doświadczenia wynika, że Norwegia jest c------m kierunkiem do emigracji. Życie tam jest bardzo drogie, a emigranci nigdy nie będą zarabiać tyle co Norwegowie, a więc tyle żeby spokojnie żyć.
  • Odpowiedz
@Konstancjusz: Sam się uczę norweskiego od roku bardzo intensywnie i mam zamiar tam wyjechać. Najbardziej popularna, norweska strona na której może znajdziesz takie praktyki to nav.no. Norwegowie nie zatrudniają na czarno, ponieważ nie ma to sensu i kary za takie coś są bardzo wysokie. Nie jestem w temacie odnośnie twojego kierunku, ale co do samej emigracji do Norwegii na pewno warto. Wg mnie obecnie jest to najlepszy kraj pod kątem zarobków i łatwości znalezienia pracy. Rozwarstwienie zarobków jest bardzo małe i często pracownicy zarabiają podobnie jak kierownik. Poczytaj sobie wpisy #norweskidziennikindeed w pół roku zaoszczędziła 70k koron (35k zł) przed zwrotem podatku (kwota wolna od podatku 40k zł), ale trzeba wziąć pod uwagę, że z--------a ostro. Sama pisała, że zbytnio nie oszczędza.

W Norwegii na żarcie nie wydasz raczej więcej jak 3k nok jedząc normalnie, na wynajem pokoju 3-4k (poza Oslo, ale tam nie ma sensu emigrować + dużo muslimów). Drogi jest a-----l, p-------y, jedzenie w restauracjach, kawiarnie itp. Norwegowie sami robią sobie żarcie do pracy i nie szastają zarobioną kasą. Co 10 z nich jest na "rencie" mimo zdolności do pracy, ponieważ nie potrzebują już zarabiać a ich priorytetem jest spędzanie czasu z rodziną i walenie konia w lesie albo na rybach.

Sam nie byłem w Norwegii jeszcze, ale czytałem na ten temat sporo, rozmawiałem zarówno z Norwegami jak i osobami, które były w Norwegii kilka lat albo zostały tam na stałe i nigdy nie spotkałem się z negatywnymi opiniami (za całokształt, bo niektórzy np. nie lubią białych nocy albo ich w-----a ciągły deszcz
  • Odpowiedz