Wpis z mikrobloga

Rozejm trwa. Jest dużo krzyku o jego łamaniu ale są to pojedyncze incydenty o małej intensywności, część z nich to mogą być zwykłe prowokacje, bo po obu stronach jest dużo niezadowolonych z rozejmu.

Np. zastanawiają mnie conocne ostrzeliwania pozycji batalionu Azow pod Mariupolem. Dowódca Azowa jest jednym z najgłośniejszych krytyków rozejmu i wyzywał Poroszenkę od zdrajców. Co ciekawe pomimo kilkukrotnych ataków gradów nie ma zabitych żołnierzy.

Tylko podczas jednego ataku zginęła jedna młoda kobieta (żadnych więcej zabitych i rannych cywilów) a jeden żołnierz został ranny. Jak dla mnie wygląda to tak jakby udali się na schadzkę w odludne miejsce i mieli pecha, bo nie było odludne bez powodu. Owszem, to moja pozbawiona dowodów spekulacja, ale wszyscy widzieliśmy efekty ostrzałów w wykonaniu gradów, a w Mariupolu - nic. Tyle ataków i zero efektów...

Przeciąganie aktualnego kryzysu militarnego na Ukrainie nie jest na rękę Putinowi (pogłębianie sankcji i ostracyzm coraz bardziej będą uderzać w gospodarkę Rosji), dlatego sądzę, że Putin przedstawił Poroszence propozycję nie do odrzucenia i zbliżamy się do końca aktualnego kryzysu.

Konflikt będzie pewnie ciągnął się dalej ale już z inną skalą i innymi metodami.

Sądzę, że rozejm pozostanie w mocy przez najbliższe lata. To co zostało z sił zbrojnych Ukrainy nie jest w stanie odepchnąć separatystów, a tam cały czas czają się Rosjanie, żeby rozstrzelać wszystko co będzie miało większą wartość bojową.

Co gorsza jest już prawie połowa września. Pereszenko zdaje sobie sprawę, że w chwili obecnej nie ma szans na cokolwiek innego niż podtrzymanie status quo, bo inaczej zimowa katastrofa gospodarcza i humanitarna czeka całą Ukrainę.

Pomyślcie np. co by się stało gdyby doszło do sabotażu w 1-2 elektrowniach - żadnych wycieków, tylko wyłączenie z użytku na 2-3 miesiące...

Jeżeli wydaje się Wam, że w obecnej sytuacji Poroszenko mógł się jakkolwiek bardziej postawić Putinowi, to macie rację, wydaje się Wam.

#ukraina #rosja #wojna
  • 21
  • Odpowiedz
@rajwyk: silniejsza, liczniejsza, lepiej uzbrojona armia ukraińska dostała baty od zbieraniny żołnierzy, byłych żołnierzy oraz cywilów. Gdyby tam rzeczywiście walczyły rosyjskie jednostki, to wschodnia Ukraina już dawno byłaby opanowana. Bo skoro Putin ma dostać sankcje za rzekomą agresję wojskową, to chyba lepiej, żeby już zajął tyle terenu, ile chce. Dlatego tak nielogiczne jest twierdzenie o udziale rosyjskiej armii w walkach (o braku zdjęć i innych twardych dowodów już nie wspomnę).
  • Odpowiedz
@chemmobile: To, że regularne rosyjskie jednostki walczyły po stronie separatystów jest akurat dobrze udokumentowane i potwierdzone. Osobną kwestią jest ich rzeczywista liczebność. Bez wątpienia było ich wprowadzonych jak najmniej i na pewno nie miały zadania atakowania na Kijów i tworzenia połączenia a do Krymu.
  • Odpowiedz
To, że regularne rosyjskie jednostki walczyły po stronie separatystów jest akurat dobrze udokumentowane i potwierdzone.


@rajwyk: i gdzie są te dowody? W ukraińskiej propagandzie, której trzeba wierzyć na słowo?
  • Odpowiedz
@chemmobile: Są zdjęcia i wypowiedzi samych separatystów. Również podstawowa analiza przebiegu działań militarnych nie pozostawia wątpliwości. Ale wierz w co chcesz.
  • Odpowiedz
@chemmobile: Ale po co Ci zdjęcia? Na logikę - odpowiedz sobie na pytanie czemu mamy rozejzm po rozmowach z Putinem, skoro podobno wojsk Putina tam nie ma? A jednak przestali ostrzeliwać po rozmowie z Władymirem. Cud.
  • Odpowiedz
silniejsza, liczniejsza, lepiej uzbrojona armia ukraińska dostała baty od zbieraniny żołnierzy,


@chemmobile: Serio wierzysz, że mniej liczna armia może rozbić liczniejszego przeciwnika przez oskrzydlanie i otaczanie ( ͡º ͜ʖ͡º) Że cywil który całe życie stał przy tokarce albo fedrował w kopani zmienia się w żołnierza w weekend? To nie Gwiezdne Wojny...
  • Odpowiedz
@jast: po co mam wierzyć, skoro fakty są takie, a nie inne? Ukraińska armia jak wygrywała, to podawała ile to setek separatystów zabili. A jak dostawała w tyłek, to już nie było nic o separatystach, a o tysiącach rosyjskich żołnierzy, hahaha...
  • Odpowiedz
@jast: nie będę ci streszczał przebiegu całego konfliktu, bo najwidoczniej mało się tym interesujesz. Jak chwilę poszukasz, to nawet na wykopie znajdziesz artykuły z analizami powodów porażek wojsk ukraińskich.
  • Odpowiedz
@chemmobile: Śledzę jak najbardziej. Armię Ukraina ma #!$%@?ą, zinfiltrowaną na wylot, ale ta armia mimo wszystko dawała radę na początku. A potem co, z dnia na dzień stali się jeszcze bardziej beznadziejni?
  • Odpowiedz
@chemmobile: . Jasne, że trzeba mieć dystans do wszelkich informacji podawanych z rejonu tego konfliktu, jednakże jakbyś przeczytał uważnie mój poprzedni komentarz to zauważyłbyś, że niezaleznie czy są zdjęcia, czy ich nie ma, jest to prosta zagadka logiczna:

"Skoro separatyści wstrzymali ogień po rozmowach w sprawie zawieszenia broni z Putinem, to znaczy, że kto dowodzi separatystami?" ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Dziewczyno: Primo - zawieszenie broni ustalili separatyści z Poroszenką, a nie z Putinem. To nie są tajne informacje. Secundo - separatystami dowodzą dowódcy separatystów; po ukraińskiej stronie jest analogicznie, więc gdzie tu zagadka logiczna?
  • Odpowiedz
Pominę już fakt, że agresja Rosji na Ukrainę jest uznana przez społecznośc międzynarodową w tym min. obserwatorów OBWE.


@Dziewczyno: i tylko przez przypadkowe zapomnienie nie wstawiłaś linków do tych "uznań", prawda? No to gdzie znajdziemy oficjalne stanowisko OBWE i ONZ stwierdzające, że Rosja dokonała agresji militarnej na Ukrainę?

PS. masz wyjątkowego pecha, bo trafiłaś na osobę, która codziennie czyta raporty OBWE nt. wydarzeń na Ukrainie i m.in. stąd wiem, że
  • Odpowiedz
@chemmobile: Oh, ależ założyłam, że człowiek tak zorientowany jak Ty, zapewne zna na pamięć owe raporty i nie przegapiłby np. tego fragmentu:

but throughout the week for the first time OTs reported light and heavy calibre shootings from the east and south-east areas which are also bordering Ukraine.


Fragment ten z resztą przedrukowały tez media Polskie tu ( raport z 19:58), ale może łatwiej będzie Ci doczytać sie cyrylicą ( tak, tekst z Ukraińskiej agencji informacyjnej, ale to dokładnie ten sam cytat jaki ja
  • Odpowiedz