Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu zabijam wakacyjną nudę rozwiązując Sudoku.

Dziś trafiłem na diagram, w którym w samej końcówce się zatrzymałem. Nie mogę przypasować konkretnej liczby w pozostałe kratki, a wystarczy jedna żeby reszta ruszyła.

Załączam obrazek. Może ktoś z Was rozkmini. Zawsze oczywiście można strzelić i i dzięki temu dojść do rozwiązania, ale może jest jakaś metoda na to?

PS. Z reguły nie wpisuję tych małych cyfer w kratki, ale tutaj w akcie desperacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#sudoku #zagadka #zagadki #pomocy #lamiglowka
Pobierz F.....e - Od jakiegoś czasu zabijam wakacyjną nudę rozwiązując Sudoku.

Dziś trafiłem...
źródło: comment_8TcKhHes0Au4WPgnF4DBmmZ80aZGfaYK.jpg
  • 15
@Frisbee: Kurde trudne to było z 5 minut nad tym siedziałem :D Sprawdź sobie zależność między pierwszą komórką z lewej strony u góry (możliwości 1,2,9), tą niżej (2,8,9) i tą na samej górze na środku (2,9). Nie chce Ci gotowca podstawiać, ale to dużo naprowadza myślę :)
@Pro100wryj: No cóż, spędziłem nad tym kilka chwil i przyznam szczerze, że nie wpadłem na rozwiązanie z wykorzystaniem zależności tych komórek. Jedynym sposobem jakim potrafię rozwiązać ten diagram jest "strzał" - aczkolwiek jest to skuteczny sposób, bo można bez brudzenia przewidzieć kilka ruchów w przód w pamięci, bo w końcu końcówka planszy.

No to jak - podpowiesz mi? :p
@Frisbee: Bo tak też trzeba zrobić. W takich sytuacjach szukasz komórek, które są najbardziej skorelowane ze sobą, mają najwięcej powiązań ze sobą i jeden ruch jest w stanie sprawić, że rozwiążesz większość wierszy i kolumn. W tym przypadku są to te komórki, o których wspomniałem. Jak te rozwiążesz automatycznie masz pierwszą kolumnę rozwiązaną, a jednocześnie ostatni dolny kwadrat i analogicznie dalej ten drugi. Nie wiem jak to wytłumaczyć łopatologicznie w sumie,
@Pro100wryj: Dokładnie, a jeżeli "nie traisz" za pierwszym razem, to za drugim już wiadomo jakie powinny być cyfry :)

Po prostu pierwszy raz spotkałem się z takim przypadkiem, w którym nie da się eliminacją cyfr wybrać odpowiedniej, a trzeba strzelać :P Trochę to nie przystoi w tego typu grze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Frisbee: Zdarzają się i takie sytuacje, ale to już na trudniejszym poziomie. Tutaj akurat było mało możliwości, ale zdarzają się takie przypadki, gdzie masz 3 zestawione komórki i 4/5 możliwości. Wtedy trzeba znaleźć jeszcze kilka dodatkowych komórek, albo próbować po kilka razy różnych kombinacji.